Abrams w rękach Rosjan. Trafi do fabryki czołgów
Przejęty przez Rosjan w Ukrainie czołg amerykańskiej produkcji M1A1 Abrams został zauważony podczas transportu w Rosji. Jak donosi serwis Bulgarian Military, maszyna trafiła do przedsiębiorstwa Urałwagonzawod, które zajmuje się m.in. produkcją czołgów. Tam Rosjanie przyjrzą się konstrukcji abramsa.
Serwis Bulgarian Military, powołujący się na doniesienia rosyjskiego kanału o tematyce militarnej na Telegramie "Military Observer", informuje o pojawieniu się czołgu M1A1 Abrams w mieście Niżny Tagił, które potocznie nazywane jest "Tank City" (pol. miasto czołgów). To tutaj znajduje się m.in. siedziba rosyjskiego przedsiębiorstwa Urałwagonzawod, które obecnie trudni się przede wszystkim produkcją czołgów.
Abrams w Rosji
Z pojawiających się doniesień wynika, że abrams przejęty przez Rosjan w Ukrainie został przetransportowany do Urałwagonzawodu, gdzie przyjrzą mu się rosyjscy inżynierowie. W ramach tzw. inżynierii wstecznej zdekonstruują poszczególne elementy, aby wydobyć z nich informacje projektowe. Warto wspomnieć, że nie tak dawno do Urałwagonzawodu trafił inny, zachodni czołg, który również został poddany podobnej procedurze. Mowa tutaj o niemieckim czołgu Leopard 2A6, użytkowanym wcześniej przez Ukraińców.
Nie wiadomo, w jakim dokładnie stanie znajduje się czołg amerykańskiej produkcji, ale eksperci spekulują, że może to być jeden z najlepiej zachowanych lub najmniej uszkodzonych abramsów zdobytych przez Rosjan podczas wojny w Ukrainie. Kijów otrzymał 31 takich maszyn, a ponad połowa z nich (ok. 20 egzemplarzy) została już zniszczona w trakcie walk.
Ikona amerykańskich sił pancernych
M1A1 Abrams to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zaawansowanych czołgów podstawowych na świecie. Został opracowany w Stanach Zjednoczonych jako odpowiedź na rosnące potrzeby modernizacji sił pancernych w okresie zimnej wojny. Jego produkcja rozpoczęła się w latach 80., a model M1A1 zadebiutował w 1985 r., wprowadzając szereg ulepszeń względem swojego poprzednika, M1 Abrams.
Czołgi M1A1 Abrams, przekazane Ukrainie, to maszyny wyposażone w armatę kal. 120 mm oraz karabiny maszynowe kal. 12,7 mm i 7,62 mm. Standardowo posiadają pancerz z wkładami zubożonego uranu, ale na potrzeby Ukrainy został on zmodyfikowany na wariant z wkładami wolframowymi. Ta modyfikacja miała na celu ograniczenie ryzyka zdobycia zaawansowanej technologii przez stronę rosyjską. M1A1 Abrams, uznawane za potężne maszyny, potrafią osiągnąć wysokie prędkości dzięki turbinie gazowej Honeywell AGT-1500 o mocy 1500 KM, a także wyróżniają się świetną stabilizacją i zwrotnością.