Znaleźli unikalny amulet. Przedstawia biblijną postać zabijającą diabła
Archeolodzy znaleźli w Turcji 1600-letni amulet przedstawiający króla Salomona zabijającego diabła. Amulet najprawdopodobniej należał do kawalerzysty stacjonującego w starożytnym mieście Hadrianopolis i jest uznawany przez badaczy za unikalny zabytek chrześcijańskiej sztuki sakralnej w Anatolii.
24.11.2024 15:32
Archeolodzy w Turcji odkryli niezwykle rzadki, datowany na V wiek amulet wykonany z brązu, na którym przedstawiono króla Salomona na koniu, przebijającego diabła włócznią. Salomon był biblijnym królem Izraela, synem i następcą króla Dawida, który według biblijnej tradycji słynął z mądrości. Jak donosi serwis Live Science, jest to pierwszy tego rodzaju artefakt odnaleziony w Anatolii, obejmującej znaczną część współczesnej Turcji.
Unikalny amulet z Turcji
Na awersie amuletu umieszczono inskrypcję w języku starogreckim, tłumaczoną jako: "Nasz Pan pokonał zło". Rewers zawiera imiona czterech aniołów: Azraela, Gabriela, Michała i Israfila. Według dr. Ersina Çelikbaşa z Uniwersytetu Karabük, który kierował wykopaliskami, amulet był symbolem religijnym oraz talizmanem ochronnym.
"Król Salomon, znany z biblijnych opisów jako władca starożytnego Izraela, jest ważną postacią we wszystkich trzech religiach monoteistycznych" - wyjaśnił Çelikbaş w oświadczeniu prasowym. Choć źródła archeologiczne dotyczące jego panowania są nieliczne, w tradycji chrześcijańskiej uchodził za symbol mocy i ochrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Hadrianopolis, gdzie znaleziono amulet, to starożytne miasto w regionie Paflagonii, na północnym wybrzeżu dzisiejszej Turcji. Miejscowość, założona w czasach rzymskich na cześć cesarza Hadriana, rozkwitła w okresie wczesnobizantyjskim. Wykopaliska w tej okolicy ujawniły m.in. mozaiki zwierzęce, łaźnie, kościoły i fortyfikacje.
Amulet odkryto w budynku, który mógł pełnić funkcję militarną. Jak zauważył Çelikbaş, wcześniejsze badania wskazały na istnienie oddziału kawalerii w Hadrianopolis. "Prorok Salomon, znany także jako dowódca armii, był uznawany za opiekuna rzymskich i bizantyjskich żołnierzy" - dodał archeolog.
Artefakt datowany jest na V wiek, kiedy Hadrianopolis należało do Cesarstwa Bizantyjskiego. Çelikbaş porównał znalezisko do podobnego amuletu odkrytego w Jerozolimie, co może świadczyć o religijnym znaczeniu Hadrianopolis w starożytności. Amulet obecnie znajduje się w laboratorium badawczym, jednak docelowo trafi do muzeum, gdzie zostanie udostępniony do oglądania zwiedzającym.