Zmiany klimatyczne w górach zakłócają wszystko. Skutki będą katastrofalne
Topnienie lodowców i utrata śniegu mają kaskadowy wpływ na ekosystemy, rolnictwo i miliardy ludzi na dole. Naukowcy ocenili, jak zmiany klimatyczne zagrażają górskich społecznościom.
07.10.2019 | aktual.: 07.10.2019 16:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O tym, że globalne ocieplenie ma ogromny wpływ na zmiany klimatyczne mówi się głośno. Coraz częściej słyszymy o topniejących lodowcach czy rosnącym zagrożeniu pożarami. Raport IPCC porusza jednak kolejny problem, jakim są zagrożenia niesione przez zmiany klimatyczne w górach.
Jak czytamy w raporcie: "Czas trwania pokrywy śnieżnej zmniejszył się prawie we wszystkich regionach, zwłaszcza na niższych wysokościach, średnio o pięć dni w ciągu dekady". Co ważne, problem nie dotyczy jednego miejsca na Ziemi - ocieplenie górskich obszarów zauważa się w Ameryce Północnej, Europie i Azji Wysokogórskiej. Zmiany zachodzące w wyniki globalnego ocieplenia mają wpływ na cały górski ekosystem.
Topniejący lód i zmieniające się górskie rzeki, zakłócające funkcjonowanie dzikiej przyrody - oddziałują zarówno na rośliny, jak i zwierzęta. Naukowcy zwracają również uwagę na problem zwiększającego się ryzyka ekstremalnych ześlizgnięć, lawin i powodzi górskich spowodowanych deszczem padającym na śnieg.
Skutki globalnego ocieplenia stanowią zagrożenie dla milionów ludzi w Andach, Himalajach, Alpach Europejskich i amerykańskich Górach Zachodnich, w tym na Alasce, przyznała Heidi Steltzer, biolog z Fort Lewis College w Durango w stanie Kolorado oraz główny autor raportu.
Ocena IPCC wykazała, że globalne ocieplenie zmieni czas spływu i ilość wody, "wpływając na infrastrukturę do magazynowania i dostarczania wody na całym świecie". Zagrożone będą gałęzie gospodarki, np. turystyka, hodowla czy rolnictwo. Jednak walka ze skutkami zmian klimatycznych wymaga jeszcze dużo pracy.
I chociaż mieszkańcy górskich regionów zdają sobie sprawę z zagrożenia, to, jak dodają naukowcy w raporcie, wprowadzanie zmian nie jest proste. Przełożenie nauki na działanie wymaga od współpracy wszystkich stron zainteresowanych, w tym także rządów.