Zbroją się na potęgę. Teraz chcą myśliwców F‑35
Zakup myśliwców F-35 to jeden z najważniejszych elementów modernizacji sił zbrojnych w wielu krajach NATO. Podobnego zdania są władze w Rumunii, które czynią starania o pozyskanie 32 tego typu maszyn. Jakie są możliwości F-35?
17.07.2024 | aktual.: 17.07.2024 20:03
Jak podała agencja Reutera powołująca się na rumuński resort obrony narodowej, umowa w sprawie zakupu amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35 zostanie podpisana jeszcze jesienią tego roku. Będzie to kolejny krok związany z dużą modernizacją tamtejszej armii. Tylko w ostatnich miesiącach Rumunia pozyskała m.in. myśliwce F-16, a planuje sięgnięcie również po lekkie taktyczne pojazdy opancerzone oraz setki czołgów Abrams i K2 Black Panther.
Rumunia sięga po F-35
Z ujawnionych informacji wynika, że Rumunia planuje zakup 32 maszyn produkowanych przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Umowa ma opiewać na kwotę 6,5 mld dolarów. Myśliwce F-35 mają trafić na wyposażenie rumuńskich sił zbrojnych nie wcześniej niż w 2030 r. Oprócz samych myśliwców umowa ma obejmować także usługi logistyczne i szkoleniowe, symulatory lotu oraz amunicję (pociski powietrze-powietrze i powietrze-ziemia).
Docelowo Rumunia zamierza nabyć trzy eskadry, czyli 48 myśliwców F-35. Pierwszy etap zakupów dotyczy jednak tylko dwóch eskadr. Do czasu przybycia F-35 rumuńskie siły powietrzne będą bazować na myśliwcach F-16, które zostały kupione od Portugalii (27 sztuk) oraz Norwegii (32 sztuki).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co oferuje F-35?
F-35 to wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji, który oferuje szereg zaawansowanych technologii przydatnych w walce powietrznej i misjach wsparcia. Produkowany przez koncern Lockheed Martin samolot stał się symbolem najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa wojskowego i integracji z nim systemów bojowych. Jego zdolności obejmują nie tylko eliminację zagrożeń powietrznych, ale także wsparcie działań na ziemi. Korzysta z technologii stealth.
F-35 jest przy tym maszyną o długości ponad 15 m oraz rozpiętości skrzydeł przekraczającej 10 m. Zastosowany silnik pozwala pilotowi osiągnąć prędkość nawet 1,6 Ma, czyli ok. 2,2 tys. km/h. Zasięg F-35 sięga ok. 2 tys. km, ale myśliwiec posiada opcję dotankowania w powietrzu. Standardowe uzbrojenie stanowi pięciolufowe działko GAU-22/A kal. 25 mm. Opcjonalnie F-35 może przenosić uzbrojenie podwieszane, w tym m.in. pociski AIM-120 AMRAAM czy bomby lotnicze.
Prezydent Rumunii zapowiadając w ubiegłym roku, że F-35 trafią na wyposażenie sił zbrojnych, podkreślał, że jest to najczęściej wybierany nowy samolot wielozadaniowy w wielu państwach członkowskich NATO. Na jego zakup już wcześniej zdecydowała się także Polska.