Zbadali wnętrze Marsa. Wiadomo już, co skrywa Czerwona Planeta
24.07.2021 09:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NASA udostępniła dane dostarczone przez sondę InSight. Dotyczą one procesów zachodzących na Marsie oraz wewnętrznej struktury Czerwonej Planety.
Sonda InSight pojawiła się na powierzchni Marsa w 2008 roku w ramach misji Discovery. Przez ostatnia lata prowadziła badania sejsmologiczne. Naukowcy z NASA udostępnili właśnie zebrane przez nią dane, dotyczące wewnętrznej budowy Czerwonej Planety.
Lądownik zbadał 733 trzęsienia na Marsie, wykorzystując dane o 35 z nich do stworzenia szczegółowej mapy skorupy, płaszcza i jądra. Sonda wykorzystała do tego swój specjalistyczny sejsmometr, nazywany Eksperymentem Sejsmicznym dla Struktury Wnętrz (SEIS). Po raz pierwszy trzęsienia na Marsie zostały odkryte w 2019 roku.
Mars przypomina Ziemię?
Dzięki analizie informacji dostarczonych przez sondę InSight naukowcy z NASA dowiedzieli się, jak wyglądają warstwy tworzące planetę oraz co znajduje się w jej wnętrzu. Co istotne, to pierwszy przypadek, gdy dane sejsmiczne zostały użyte do zbadania wnętrza planety innej niż Ziemia. Badacze podkreślają, że to ważny krok w kierunku zrozumienia ewolucji planet skalistych w Układzie Słonecznym.
Okazało się, że pod względem budowy Mars przypomina nieco Ziemię. Skorupa Czerwonej Planety składa się z co najmniej dwóch warstw i ma od 20 do 39 km grubości w obrębie sondy. W skali całego Marsa wartość ta może być znacznie większa i wynosić do 24 do 72 km. To więcej niż w przypadku naszej planety, której płaszcz ma średnią grubość od 15 do 20 km.
Z danych sondy InSight wynika również, że grubość marsjańskiego płaszcza wynosi 1560 km. Pod nim znajduje się jądro planety o promieniu 1830 km. Naukowcy doszli do wniosku, że średnia gęstość tej części Marsa może być niższa niż sądzono do tej pory.