Zbadali wnętrze Marsa. Wiadomo już, co skrywa Czerwona Planeta
NASA udostępniła dane dostarczone przez sondę InSight. Dotyczą one procesów zachodzących na Marsie oraz wewnętrznej struktury Czerwonej Planety.
24.07.2021 09:30
Sonda InSight pojawiła się na powierzchni Marsa w 2008 roku w ramach misji Discovery. Przez ostatnia lata prowadziła badania sejsmologiczne. Naukowcy z NASA udostępnili właśnie zebrane przez nią dane, dotyczące wewnętrznej budowy Czerwonej Planety.
Lądownik zbadał 733 trzęsienia na Marsie, wykorzystując dane o 35 z nich do stworzenia szczegółowej mapy skorupy, płaszcza i jądra. Sonda wykorzystała do tego swój specjalistyczny sejsmometr, nazywany Eksperymentem Sejsmicznym dla Struktury Wnętrz (SEIS). Po raz pierwszy trzęsienia na Marsie zostały odkryte w 2019 roku.
Mars przypomina Ziemię?
Dzięki analizie informacji dostarczonych przez sondę InSight naukowcy z NASA dowiedzieli się, jak wyglądają warstwy tworzące planetę oraz co znajduje się w jej wnętrzu. Co istotne, to pierwszy przypadek, gdy dane sejsmiczne zostały użyte do zbadania wnętrza planety innej niż Ziemia. Badacze podkreślają, że to ważny krok w kierunku zrozumienia ewolucji planet skalistych w Układzie Słonecznym.
Okazało się, że pod względem budowy Mars przypomina nieco Ziemię. Skorupa Czerwonej Planety składa się z co najmniej dwóch warstw i ma od 20 do 39 km grubości w obrębie sondy. W skali całego Marsa wartość ta może być znacznie większa i wynosić do 24 do 72 km. To więcej niż w przypadku naszej planety, której płaszcz ma średnią grubość od 15 do 20 km.
Z danych sondy InSight wynika również, że grubość marsjańskiego płaszcza wynosi 1560 km. Pod nim znajduje się jądro planety o promieniu 1830 km. Naukowcy doszli do wniosku, że średnia gęstość tej części Marsa może być niższa niż sądzono do tej pory.