Zaskakujący ruch z Holandii. Ukraińcy mają powód do radości

F-16 - zdjęcie poglądowe
F-16 - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Domena publiczna | SSG CAYCEE R. COOK
Norbert Garbarek

05.02.2024 18:00, aktual.: 05.02.2024 20:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Holenderskie ministerstwo obrony przygotowuje sześć dodatkowych myśliwców F-16 dla Ukrainy – przekazała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren na platformie X. Tym samym wsparcie z Amsterdamu zostanie zwiększone do łącznie 24 maszyn, a co za tym idzie – Ukraińcy zbliżą się do liczby F-16 pozwalającej uzyskać przewagę w powietrzu. Przypominamy możliwości maszyn.

W ostatnich tygodniach ukraiński generał Mykoła Małomuż oraz rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat informowali, że pełną dominację nad Rosjanami w powietrzu zapewni ok. 120 myśliwców F-16. Choć w świetle tego, że Kijów otrzyma w sumie kilkadziesiąt samolotów, dodatkowe wsparcie ze strony Holandii jest ważne dla zwiększenia możliwości w walkach powietrznych z agresorem.

"Przewaga powietrzna Ukrainy jest niezbędna do przeciwstawienia się rosyjskiej agresji" – napisała na X Ollongren, zaznaczając, że do Ukrainy trafią łącznie 24 myśliwce F-16 z Holandii. Jednocześnie w kontekście F-16, w sieci pojawiły się spekulacje, z których wynika, że myśliwce dla Ukrainy mogą być wyposażone w pociski AGM-158 JASSM.

Przypomnijmy, że wspomniane amerykańskie myśliwce to zdaniem wielu ekspertów maszyny, które istotnie wpłyną na wojnę w Ukrainie. Wojskowi zwracają uwagę na możliwość prowadzenia precyzyjnych uderzeń przy użyciu F-16, ale nie brak też słów dotyczących szerokiego wachlarza uzbrojenia, które może znaleźć się na myśliwcu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Amerykańskie myśliwce mogą bowiem korzystać m.in. z pocisków rakietowych AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM oraz licznych bomb (CBU-87, GBU-10 lub JDAM). Ponadto F-16 mogą uderzać przy użyciu pocisków AGM-158 JASSM, które w ostatnim czasie są na językach z uwagi na możliwość pojawienia się ich w maszynach dostarczonych Ukrainie. Jest to amunicja o obniżonej wykrywalności, która trafiła do służby w 2009 r. Pojedynczy pocisk mierzy 4 m długości i dysponuje niemal pół tonową głowicą bojową uderzająca w cel z dokładnością do 3 m. Donośność AGM-158 sięga niespełna 400 km.

Przypomnijmy też, że myśliwce F-16 charakteryzują się nie tylko znaczącymi możliwościami w kontekście uzbrojenia, ale też mobilności. Pojedynczy samolot waży 17 t i może rozwinąć prędkość sięgającą 2100 km/h. Ponadto jest zdolny do operowania na pułapie ponad 15 km, gdzie na jednym zbiorniku paliwa może pokonać nawet 3200 km lub 4200 km z zamontowanymi dodatkowymi zbiornikami paliwa.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie