Ukraina dostanie F-16. Niedługo ruszą szkolenia pilotów w USA

Ukraina dostanie F‑16. Niedługo ruszą szkolenia pilotów w USA

Ukraińscy piloci niedługo rozpoczną szkolenia na myśliwcach F-16 w Stanach Zjednoczonych
Ukraińscy piloci niedługo rozpoczną szkolenia na myśliwcach F-16 w Stanach Zjednoczonych
Źródło zdjęć: © AP Photo | Czarek Sokolowski
Paweł Maziarz
14.10.2023 09:44, aktualizacja: 17.01.2024 18:09

Ukraina otrzyma z zachodnich państw myśliwce wielozadaniowe F-16, ale do ich obsługi konieczne jest jeszcze wyszkolenie pilotów i personelu. Pierwsi piloci mają rozpocząć szkolenia w Arizonie w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu.

Ukraina bardzo długo zabiegała na zachodzie o przekazanie samolotów wielozadaniowych F-16, jednak opór został przełamany - maszyny zostaną dostarczone przez Holandię, Danię, Norwegię i Belgię. Łącznie mówi się nawet o kilkudziesięciu myśliwcach.

Do obsługi samolotów konieczne jest jednak przeszkolenie pilotów i personelu obsługi. Podczas szczytu ministrów obrony NATO w Brukseli potwierdzono, że swoją pomoc w szkoleniu zaoferowało 11 europejskich państw. Na czele koalicji mają stanąć Stany Zjednoczone, Holandia i Belgia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińscy piloci niebawem zaczną szkolenia na F-16 w USA

Ukraińscy piloci przybyli do Stanów Zjednoczonych we wrześniu, ale swoje przygotowania zaczęli od kursu języka angielskiego w bazie sił powietrznych Lackland w Teksasie. Według źródła, piloci już zdali pierwszy test ze znajomości materiału.

Testy pozwolą określić ich kolejne kursy i to, kiedy piloci będą mogli rozpocząć szkolenie na F-16. W tej chwili nadal rozważane są opcje lokalizacji szkoleń.

Rose Rileyrzeczniczka Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje serwis Politico, powołując się na informacje od czterech amerykańskich urzędników, ukraińscy piloci mają rozpocząć szkolenia z pilotażu myśliwców F-16 już w przyszłym tygodniu. Szkolenia będą odbywać się w bazie Gwardii Narodowej w Tuscon w Arizonie.

Piloci na początku nauczą się podstaw obsługi i zaznajomią się z symulatorami, a następnie zaczną latać prawdziwymi samolotami. To typowy program szkolenia pilotów Sił Powietrznych, jednak kurs może zostać przyspieszony ze względu na pilną potrzebę wdrożenia pilotów do walki.

Nowoczesne F-16 zmienią sytuację na Ukrainy?

Zachodnie samoloty pomogą wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. Nie należy jednak oczekiwać zbyt szybkich zmian. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdradził, że F-16 pojawią się na polu bitwy najwcześniej wiosną 2024 roku.

Głównym atutem myśliwców F-16 jest możliwość korzystania z zachodniego uzbrojenia
Głównym atutem myśliwców F-16 jest możliwość korzystania z zachodniego uzbrojenia© Adobe Stock

F-16 został zaprojektowany przez firmę General Dynamics jako myśliwiec wielozadaniowy 4. generacji. Początki maszyny sięgają lat 70. XX wieku, ale projekt był modyfikowany i optymalizowany. Ukraina najpewniej otrzymałaby starsze wersje samolotów F-16AM/BM.

Podstawowym uzbrojeniem F-16 jest działko M61A 20 mm. Głównym atutem samolotów jest możliwość wykorzystania zachodniego uzbrojenia, które może skutecznie eliminować cele powietrzne, ale też być używane do precyzyjnego rażenia celów naziemnych.

Łukasz Michalik w swoim tekście wskazuje, że przekazanie samolotów może nie przynieść przełomu na Ukrainie. Samoloty takie jak F-16 są częścią większej układanki, tworzonej przez logistykę, system szkolenia, rozpoznanie czy w końcu doktrynę użycia danej broni.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie