Ukraina dostanie F‑16. Niedługo ruszą szkolenia pilotów w USA
Ukraina otrzyma z zachodnich państw myśliwce wielozadaniowe F-16, ale do ich obsługi konieczne jest jeszcze wyszkolenie pilotów i personelu. Pierwsi piloci mają rozpocząć szkolenia w Arizonie w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu.
14.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:09
Ukraina bardzo długo zabiegała na zachodzie o przekazanie samolotów wielozadaniowych F-16, jednak opór został przełamany - maszyny zostaną dostarczone przez Holandię, Danię, Norwegię i Belgię. Łącznie mówi się nawet o kilkudziesięciu myśliwcach.
Do obsługi samolotów konieczne jest jednak przeszkolenie pilotów i personelu obsługi. Podczas szczytu ministrów obrony NATO w Brukseli potwierdzono, że swoją pomoc w szkoleniu zaoferowało 11 europejskich państw. Na czele koalicji mają stanąć Stany Zjednoczone, Holandia i Belgia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińscy piloci niebawem zaczną szkolenia na F-16 w USA
Ukraińscy piloci przybyli do Stanów Zjednoczonych we wrześniu, ale swoje przygotowania zaczęli od kursu języka angielskiego w bazie sił powietrznych Lackland w Teksasie. Według źródła, piloci już zdali pierwszy test ze znajomości materiału.
Jak informuje serwis Politico, powołując się na informacje od czterech amerykańskich urzędników, ukraińscy piloci mają rozpocząć szkolenia z pilotażu myśliwców F-16 już w przyszłym tygodniu. Szkolenia będą odbywać się w bazie Gwardii Narodowej w Tuscon w Arizonie.
Piloci na początku nauczą się podstaw obsługi i zaznajomią się z symulatorami, a następnie zaczną latać prawdziwymi samolotami. To typowy program szkolenia pilotów Sił Powietrznych, jednak kurs może zostać przyspieszony ze względu na pilną potrzebę wdrożenia pilotów do walki.
Nowoczesne F-16 zmienią sytuację na Ukrainy?
Zachodnie samoloty pomogą wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. Nie należy jednak oczekiwać zbyt szybkich zmian. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin zdradził, że F-16 pojawią się na polu bitwy najwcześniej wiosną 2024 roku.
F-16 został zaprojektowany przez firmę General Dynamics jako myśliwiec wielozadaniowy 4. generacji. Początki maszyny sięgają lat 70. XX wieku, ale projekt był modyfikowany i optymalizowany. Ukraina najpewniej otrzymałaby starsze wersje samolotów F-16AM/BM.
Podstawowym uzbrojeniem F-16 jest działko M61A 20 mm. Głównym atutem samolotów jest możliwość wykorzystania zachodniego uzbrojenia, które może skutecznie eliminować cele powietrzne, ale też być używane do precyzyjnego rażenia celów naziemnych.
Łukasz Michalik w swoim tekście wskazuje, że przekazanie samolotów może nie przynieść przełomu na Ukrainie. Samoloty takie jak F-16 są częścią większej układanki, tworzonej przez logistykę, system szkolenia, rozpoznanie czy w końcu doktrynę użycia danej broni.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski