Zaskakujące odkrycie naukowców. Bakterie nauczyły się jeść plastik

Zaskakujące odkrycie naukowców. Bakterie nauczyły się jeść plastik

Zaskakujące odkrycie naukowców. Bakterie nauczyły się jeść plastik
Źródło zdjęć: © East News | Muntaka Chasant/Solent News & Photo Agency
Adam Gaafar
21.12.2021 16:15

Szwedzcy naukowcy odkryli, że drobnoustroje w glebach i oceanach ewoluują, by jeść plastik. "To zaskakujące odkrycie, które naprawdę obrazuje skalę problemu" – twierdzi jeden z autorów badań.

Do takich wniosków doszli badacze z politechniki Chalmersa w Göteborgu, którzy przeanalizowali próbki DNA pobrane z naturalnego środowiska w ponad 200 miejscach na naszej planecie. Naukowcy odkryli ok. 30 tys. różnych enzymów, które mogą rozkładać 10 różnych rodzajów plastiku. Eksperci zauważyli, że liczba i rodzaj enzymów są ściśle związane z ilością i rodzajem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi – informuje brytyjski serwis The Guardian.

Bakterie zjadające plastik

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z politechniki w Göteborgu jest pierwszą zakrojoną na szeroką skalę globalną oceną potencjału bakterii do rozkładania plastiku. Z analizy naukowców wynika, że "odpowiedni enzym" posiadała średnio jedna czwarta mikroorganizmów. Ich zdaniem wyniki badania "dostarczają dowodów na wymierny wpływ zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na globalną ekologię drobnoustrojów".

– Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tak dużą liczbę enzymów w tak wielu różnych drobnoustrojach i siedliskach środowiskowych. To zaskakujące odkrycie, które naprawdę obrazuje skalę problemu – mówi Jan Zrimec, jeden z autorów analizy, cytowany przez Guardiana.

– Znaleźliśmy wiele dowodów potwierdzających fakt, że potencjał globalnego mikrobiomu w zakresie degradacji plastiku silnie koreluje z pomiarami zanieczyszczenia środowiska plastikiem. To znaczący dowód na to, jak środowisko reaguje na presję, jaką na nie wywieramy – twierdzi z kolei prof. Aleksej Zelezniak ze szwedzkiej politechniki.

Odkrycie może pomóc w uporaniu się z problemem trudnych do degradacji i recyklingu tworzyw sztucznych. "Wykorzystanie enzymów do szybkiego rozkładania tworzyw sztucznych na elementy budulcowe umożliwiłoby wytwarzanie nowych produktów ze starych, ograniczając tym samym zapotrzebowanie na produkcję pierwotnego plastiku – czytamy na łamach Guardiana.

Serwis zaznacza, że analiza szwedzkich uczonych dostarcza nam wiele nowych enzymów, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle. Autorzy badania zapowiedzieli przeprowadzenie dokładnych testów laboratoryjnych. Mają nadzieję, że uda im się wyłonić enzymy zdolne do szybkiej degradacji określonych polimerów.

Specjaliści szacują, że w ciągu ostatniej dekady wyprodukowano na świecie więcej plastiku niż przez cały XX wiek. Co roku do oceanów trafia od 8 do 10 mln ton tworzyw sztucznych. Naukowcy alarmują, że plastik wpływa niekorzystnie na ludzkie zdrowie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)