Zachód ma problemy z czołgami. Co z pomocą dla Ukrainy?
Firma Rheinmetall rozpoczęła przygotowania duńskich i holenderskich czołgów Leopard 2A4 dla Ukrainy. Niestety cały proces zajmie co najmniej kilka, a może nawet kilkanaście miesięcy, przez co nas sąsiad jeszcze długo nie otrzyma tego sprzętu.
Zamiar przekazania wymienionych jednostek na front politycy Danii i Holandii potwierdzili już w kwietniu. Po ustaleniach z Niemcami oraz przedstawicielami firmy Rheinmetall udało się podpisać stosowną umowę. Koncern zbrojeniowy przystępuje do prac, ale podkreśla, że zajmą one dużo czasu. Kiedy ukraińska armia może zostać wzmocniona tymi czołgami?
Duńskie i holenderskie czołgi dla Ukrainy
Dania i Holandia zaliczają się do grona państw najmocniej zaangażowanych w pomoc Ukrainie. Są w tzw. koalicji czołgowej. W jej ramach udało się wygospodarować m.in. ponad 100 sztuk czołgów Leopard 1A5, które powoli zaczynają trafiać na front.
Ze starszymi czołgami Leopard 2A4 sprawa wygląda znacznie gorzej. Chodzi tutaj o 14 tego typu maszyn. Nie podano dokładnej kwoty, jaką Dania i Holandia będą musiały przeznaczyć na ich zakup oraz remont i niezbędne modernizacje.
Firma Rheinmetall wspomniała za to o możliwych terminach dostaw. Pierwszy z przygotowywanych czołgów Leopard 2A4 ma zostać dostarczony Ukrainie w styczniu 2024 r. Pozostałe będą przekazywane "w ciągu roku". Oznacza to, że omawiana pomoc póki co pozostaje dla Ukraińców melodią przyszłości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leopard 2A4, czyli popularny czołg podstawowy
Leopard 2A4 to najliczniejszy z wariantów tego czołgu i zarazem najbardziej rozpowszechniony czołg podstawowy w ogóle. Chociaż jest już stosunkowo wiekowym sprzętem trafia do Ukrainy w sporych ilościach i często okazywał się bardzo przydatny. Z ostatnich informacji i nagrań wynika zresztą, że w kontrofensywie prowadzonej w obwodzie zaporoskim na szpicy znalazły się właśnie czołgi Leopard 2A4.
Na tle jeszcze starszych radzieckich czołgów używanych przez Rosjan można mówić tu o dobrych możliwościach ofensywnych. Największy mankament czołgu Leopard 2A4 to słaby pancerz.
Załoga prowadząca Leopard 2A4 ważący ok. 55 t może rozwinąć prędkością do 70 km/h na drodze oraz do 55 km/h w terenie. Czołg osiada silnik o mocy 1500 KM.
Uzbrojenie stanowi tutaj armata kal. 120 mm. Dodatkowo w standardzie mocowane były dwa karabiny maszynowe kal. 7,5 mm oraz z wyrzutnia granatów dymnych. Leopard 2A4 posiada przy tym system kierowania ogniem z termowizją, co stanowi jego dużą zaletę.