XQ‑67A oblatany. Program OBSS to przyszłość lotnictwa wojskowego

Prototyp bezzałogowca XQ-67A wzniósł się po raz pierwszy w powietrze. To ważny moment dla amerykańskiego programu OBSS, którego celem jest zbudowanie przyszłościowego, uniwersalnego bezzałogowca z awioniką o otwartej architekturze.

Bezzałogowiec XQ-67A zbudowany w ramach programu OBSS
Bezzałogowiec XQ-67A zbudowany w ramach programu OBSS
Źródło zdjęć: © AFRL
Łukasz Michalik

05.03.2024 06:05

Kilka tygodni po ujawnieniu nieznanego wcześniej bezzałogowca o nazwie XQ-67A, laboratorium amerykańskich sił powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory) poinformowało o udanym oblocie prototypu.

Producentem tajnej do niedawna maszyny jest firma General Atomics, odpowiadająca za powstanie tak znanych dronów, jak MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper.

OBSS - dron skrojony na miarę

XQ-67A powstał w ramach programu OBSS (Off-Board Sensing Station), którego celem jest zbudowanie taniego, startującego i lądującego jak samolot bezzałogowca z awioniką o otwartej architekturze.

Cecha ta ma sprawić, że w zależności od potrzeb będzie można łatwo zmieniać jego wyposażenie, dostosowując je do konkretnego zadania.

Maszyny będące efektem programu OBSS mają przede wszystkim pełnić rolę latających sensorów, które zwiększą świadomość sytuacyjną załogowych samolotów i bezzałogowców bojowych. Program OBSS nie wyklucza jednak opracowania konstrukcji, która – opcjonalnie - będzie mogła przenosić także uzbrojenie.

Tanie bezzałogowce dla sił powietrznych

XQ-67A jest jednocześnie przykładem wdrożenia innego, amerykańskiego programu o nazwie LCAAT (Low-Cost Attritable Aircraft Technology). Jego celem jest możliwie duża standaryzacja bezzałogowych statków powietrznych, ułatwiająca ich szybką budowę i minimalizująca koszty.

W przypadku XQ-67A rozwiązanie to widać m.in. na przykładzie podwozia, które jest identyczne jak w bezzałogowcu XQ-58A Valkyrie.

Dane techniczne XQ-67A nie zostały na razie ujawnione. Zgodnie z założeniami programu LCAAT maszyna ma mieć napęd odrzutowy, a jej konkurentem jest opracowany przez firmę Kratos i ujawniony w poprzednim roku bezzałogowiec Kratos Demogorgon.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)