Wzorowa szarża Ukraińców. Trzy rosyjskie pozycje zlikwidowane

Wzorowa szarża Ukraińców. Trzy rosyjskie pozycje zlikwidowane

Atak na rosyjskie systemy artyleryjskie
Atak na rosyjskie systemy artyleryjskie
Źródło zdjęć: © facebook, 45 окрема артилерійська бригада Збройних Сил України
Mateusz Tomczak
07.08.2023 15:48, aktualizacja: 07.08.2023 18:42

Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie z ataku, jaki został przeprowadzony na rosyjskie systemy artyleryjskie. W ciągu zaledwie kilku minut udało się wyeliminować aż trzy sprzęty należące do armii Putina.

Materiał wideo został zamieszczony w serwisie społecznościowym Facebook, na oficjalnym kanale prowadzonym przez 45. Samodzielną Brygadę Artylerii ukraińskiej armii. To jednostka, która ma na koncie wiele udanych ataków na wrogie pozycje, dzięki niej udało się zniszczyć np. cenny system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1. Tym razem łupem Ukraińców padły mniejsze sprzęty wroga, ale aż trzy, przez co na danym odcinku frontu Rosjanie mogą mieć pewne problemy do czasu uzupełnienia zasobów.

Rosyjskie systemy artyleryjskie wyeliminowane

Jak możemy przeczytać w krótkim opisie towarzyszącym zamieszczonemu materiałowi wideo, wrogi sprzęt został wykryty przez zwiad lotniczy. Tego typu rozpoznanie jest bardzo efektywne, prowadzone głównie przy pomocy dronów. Pozwala zlokalizować nawet broń, która jest ukrywana pomiędzy drzewami. Podobne pozycje Rosjanie zajęli zresztą i tym razem, ale na niewiele się to zdało.

45. Samodzielna Brygada Artylerii ukraińskiej armii zlokalizowała trzy rosyjskie systemy artyleryjskie znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie. Było to grono składające się z holowanej haubicy D-30 oraz dwóch znacznie cenniejszych armatohaubic 2S1 Goździk. We współpracy z dywizją rakietową "cele zostały skutecznie wyeliminowane".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzeź rosyjskich 2S1 Goździk

Chociaż najeźdźcy wciąż dysponują dużym zapasam armatohaubic 2S1 Goździk, dzięki takim atakom jak ten udokumentowany na powyższym nagraniu Ukraińcom systematycznie udaje się zmniejszać dostępną pulę.

Jak zauważył ukraiński portal Defense Express powołujący się na dane opracowane przez Oryx, od początku inwazji na pełną skalę Rosjanie stracili co najmniej 62 haubice D-30 i aż 69 armatohaubic 2S1 Goździk.

2S1 Goździk to armatohaubica samobieżna, której początki produkcji przypadają jeszcze na czasy ZSRR. Korzysta z gąsienicowej trakcji, do przygotowania najważniejszych części konstrukcji wykorzystano doświadczenia zdobyte przy produkcji czołgu PT-76 oraz transportera opancerzonego MTLB.

Na drogach 2S1 Goździk rozpędza się do ok. 60 km/h, w terenie maksymalnie do 30 km/h. Uzbrojenie stanowi tu armata 2A31 kal. 122 mm. Zasięg rażenia celów przy pomocy 2S1 Goździk dochodzi do 15 km. Podstawowe pociski przeznaczone do tego systemu artylerii ważą ok. 22 kg.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie