Wyjątkowe nagranie z Ukrainy. Tych pojazdów prawie nigdy nie widać
W mediach społecznościowych pojawił się krótki filmik przedstawiający dwa pojazdy M88 Hercules przemieszczające się gdzieś w Ukrainie. To rzadko spotykane jednostki posiadające zdolności bardzo ważne z perspektywy kraju biorącego udział w przeciągającym się konflikcie zbrojnym. Przybliżamy ich najważniejsze cechy.
M88 Hercules (M88 Recovery Vehicle) to wóz zabezpieczenia technicznego amerykańskiej produkcji. Został przekazany Ukrainie w ramach wsparcia, jakiego udzielają temu krajowi Stany Zjednoczone. Z danych zbieranych i publikowanych na portalu Oryx wynika, że armia obrońców otrzymała tylko osiem takich pojazdów.
M88 Hercules na froncie w Ukrainie
Wcześniej nie pojawiały się nagrania pokazujące działania M88 Hercules na froncie. Opublikowany teraz filmik jest tym bardziej interesujący, że zarejestrowano na nim aż dwie takie jednostki. Widać, że jedna jest holowana.
Z relacji świadków wynika, że zestaw przemieszczał się w bliżej nieokreślonym kierunku południowym. Być może jeden z pojazdów został delikatnie uszkodzony i tym samym załoga drugiego mogła sprawdzić M88 Hercules w jednym z głównych zadań, z myślą o jakich był produkowany - ściąganiu niesprawnych, ale kwalifikowanych do naprawy pojazdów z pola bitwy.
Wsparcie czołgów M1 Abrams i wozów Bradley
Wcześniej wśród wozów zabezpieczenia technicznego w Ukrainie widywano m.in. niemieckie Bergepanzer 3 Büffel, a ostatnio nagrano szwedzkie Bgbv 90. M88 Hercules sprawdzał się już podczas innych konfliktów zbrojnych. Pierwsze egzemplarze brały udział w wojnie wietnamskiej, a nowsze w wojnach w Zatoce Perskiej, gdzie wspierały czołgi M1 Abrams czy bojowe wozy Bradley. Abramsy wkrótce pojawią się na froncie, wozy Bradley służą Ukraińcom z dużym powodzeniem już od dłuższego czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak silny jest Hercules?
M88 Hercules może być wykorzystywany np. do holowania pojazdów bojowych. Najnowsze nagranie, na którym radzi sobie z ciągnięciem drugiego ciężkiego M88 Hercules dowodzi, że nie jest to trudne dla tej jednostki.
Nie ujawniono oficjalnie, jak wygląda dokładna specyfikacja egzemplarzy przekazanych Ukrainie. Nie wiadomo, ile spośród ośmiu przekazanych egzemplarzy stanowią modele starsze, a ile nowsze. Modernizacje wprowadzane przez producenta obejmowały istotne elementy całej konstrukcji, w tym opancerzenie, gąsienice, układ napędowy czy rozwiązania mające wpływ na zdolność holowania innych pojazdów.
M88 Hercules mierzy 8,27 m długości i waży ponad 50 t. Rozpędza się maksymalnie do ok. 40 km/h. Zasięg jest szacowany na nieco ponad 400 km.
Podstawowe wyposażenie obejmuje takie elementy jak żuraw, lemiesz spycharki czy wciągarka (o uciągu do 45 t w starszych wersjach i 70 t w nowszych). Nie jest to pojazd ofensywny, ale posiada karabin maszynowy kal. 12,7 mm pozwalający załodze na odpieranie niektórych wrogich ataków.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski