Wygląda jak dmuchany latający spodek. Pomoże NASA w podbijaniu planet

Wygląda jak dmuchany latający spodek. Pomoże NASA w podbijaniu planet

Nadmuchiwana osłona termiczna LOFTID
Nadmuchiwana osłona termiczna LOFTID
Źródło zdjęć: © NASA
Konrad Siwik
12.10.2022 13:04

NASA zaprezentowała masywną nadmuchiwaną osłonę termiczną nazwaną LOFTID, która wkrótce zostanie przetestowana na niskiej orbicie okołoziemskiej. Agencja kosmiczna twierdzi, że przypominające latający spodek urządzenie ułatwi przeprowadzanie misji na Marsa, Wenus i Tytana.

Domysły na temat istnienia UFO pozostawmy wyznawcom teorii spiskowych i agentom ze strefy 51. Tymczasem przyjrzyjmy się nowemu wynalazkowi zaprezentowanemu przez NASA na oficjalnym blogu agencji. Ogromna nadmuchiwana powłoka LOFTID, która już na pierwszy rzut oka przypomina UFO, ma zostać wykorzystana do bezpiecznego rozmieszczenia dużych ładunków użytecznych na Marsie i innych planetach w Układzie Słonecznym. Pierwsze testy mają zostać przeprowadzone na początku przyszłego miesiąca.

LOFTID umożliwi bezpieczne lądowanie na planetach

Podczas gdy statek kosmiczny wchodzi w atmosferę planety, opór aerodynamiczny zamienia energię kinetyczną w ciepło, co pomaga spowolnić go podczas opadania w kierunku powierzchni planety. Atmosfera Marsa jest znacznie mniej gęsta niż ziemska, co sprawia, że proces spowalniania statków kosmicznych jest niezwykle trudny – co można było zaobserwować m.in. podczas lądowania łazika Perseverance.

Atmosfera Czerwonej Planety jest zbyt cienka, aby wyhamować statek kosmiczny tak szybko, jak miałoby to miejsce na Ziemi. Oznacza to, że wejście w atmosferę jest znacznie bardziej ryzykowne i wymaga jeszcze większej ochrony niż na Ziemi. Tutaj pojawia się NASA ze swoim "spadochronem", który sprawi, że lądowanie odbędzie się w znacznie lepiej kontrolowanych warunkach.

Nadmuchiwana osłona termiczna LOFTID
Nadmuchiwana osłona termiczna LOFTID© NASA
NASA wystrzeli LOFTID 1 listopada na pokładzie rakiety ULA Atlas V. Będzie to drugi ładunek po satelicie JPSS-2 z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

LOFTID jest zasadniczo dużą okrągłą nadmuchiwaną strukturą chronioną przez elastyczną osłonę termiczną. Kosmiczny spadochron o średnicy sześciu metrów będzie działał jak masywny system hamulcowy podczas podróży przez atmosferę, tworząc większy opór atmosferyczny niż tradycyjne, znacznie mniejsze aeroshelle. NASA wyjaśnia na blogu, że "technologia umożliwi przeprowadzanie wielu proponowanych misji do miejsc takich jak Mars, Wenus, Tytan, jak również powrót na Ziemię".

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)