Przełomowe odkrycie na Marsie. Łazik Perseverance znalazł "skarb"
Misja Mars 2020 trwa, a łazik Perseverance od ponad roku bada powierzchnię Czerwonej Planety. I wydaje się, że właśnie nadszedł dzień, na który czekano - naukowcy ogłosili przełom.
Łazik Perseverance właśnie pobrał bardzo obiecującą próbkę - zawiera ona największą koncentrację materii organicznej, jaką do tej pory udało się pozyskać. Jeśli istnieje życie na Marsie, to znalezisko jest najlepszym jak dotąd na to dowodem. Niezwykłego odkrycia dokonano w kraterze Jezero, gdzie według naukowców miała znajdować się miliony lat temu delta marsjańskiej rzeki.
"Wybraliśmy krater Jezero do badania przez Perseverance, ponieważ uważaliśmy, że ma on największą szansę na dostarczenie naukowo doskonałych próbek – a teraz wiemy, że wysłaliśmy łazik we właściwe miejsce", skomentował Thomas Zurbuchen z NASA.
Wstępna analiza SHERLOC próbki wykazała, iż zawiera ona największą ilość cząsteczek organicznych kiedykolwiek znalezionych na Marsie. Dokładnie mowa o cząsteczkach skorelowanych z cząsteczkami minerałów siarczanowych, które mogą dostarczyć cennych informacji o dawnych środowiskach wodnych. Niestety nie jest to jeszcze jednoznaczne potwierdzenie, że istniało życie na Marsie.
"Fakt, że materia organiczna została znaleziona w takiej skale osadowej – znanej z zachowania skamieniałości dawnego życia na Ziemi – jest ważny. Jednakże, mimo że nasze instrumenty na pokładzie Perseverance są niezwykle sprawne, dalsze wnioski dotyczące tego, co zawiera próbka Wildcat Ridge będą musiały poczekać, aż zostanie ona dostarczona na Ziemi" - dodaje Ken Farley z Caltech.
Zobacz też: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie [Wideo]
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech