Trwa ładowanie...
d4e70tf

"Wybuch" w kosmosie. Nawet z Polski będzie go widać

Alfa Monocerotydy to nie najbardziej znanym rojem meteorytów, a jego aktywność jest dość nieregularna. W tym roku jednak może być najbardziej okazałym pokazem spadających gwiazd, jaki będziemy mogli oglądać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdź, kiedy będziemy mogli podziwiać spadające gwiazdy
Sprawdź, kiedy będziemy mogli podziwiać spadające gwiazdy (iStock.com)
d4e70tf

Perseidy czy Drakonidy to jedne z lepiej znanych rojów meteorytów, które można obserwować na polskim niebie co roku. Jednak w tym roku być może to mniej znany rój - alfa Monocerotydy - będzie o wiele bardziej widowiskowy.

Radiant (pozorny punkt przecięcia drogi roju) alfa Monocerotydów znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Spadające gwiazdy będzie można zobaczyć na niebie przez większość listopada, ale maksimum roju przypada między 21 a 22 listopada. Zwykle w tym czasie możemy obserwować od kilku do kilkudziesięciu spadających gwiazd na godzinę.

d4e70tf

Raz na jakiś czas jednak rój zwiększa swoją intensywność, kiedy Ziemia dryfuje przez szczególnie gęsty pas pyłu i żwiru kosmicznego. Wtedy dochodzi do "wybuchów" meteorytów z roju alfa Monocerotydów, wytwarzając "burzę meteorytów". W takim wypadku możemy zaobserwować nawet tysiąc spadających gwiazd na godzinę.

Zobacz też: Ich się nie spodziewali. Zobacz wyjątkowe zdjęcia NASA

Jak sugerują Esko Lyytinen i Peter Jenniskens, obserwatorzy z NASA w tym roku będziemy mieli bardzo duże szanse na zaobserwowanie właśnie tej wzmożonej aktywności alfa Monocerotydów. Naukowcy zaznaczają, że "burza meteorytów" będzie widoczna tylko przez krótki czas - od 15 do 40 minut. W Polsce będą widoczne 22 listopada nad ranem ok. 5:30. Również wieczorem będzie można obserwować rój, ale nie będzie on tak intensywny, jak nad ranem.

d4e70tf

Podziel się opinią

Share
d4e70tf
d4e70tf
Więcej tematów