Trwa ładowanie...
dkaez00

Drakonidy 2019 - dziś maksimum roju. Spadające gwiazdy można oglądać tylko przez kilka dni

Drakonidy to rój meteorytów, który możemy oglądać co roku przez kilka pierwszych dni października. Dzisiaj, 8 października możemy obserwować na niebie maksimum roju. Gwiazdy zaczną spadać w okolicy godziny 20:00, ale najbardziej widoczne będą koło północy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drakonidy można oglądać co roku na początku października
Drakonidy można oglądać co roku na początku października (Fotoblogia.pl, Fot: Piotr Potępa)
dkaez00

Najbardziej znany deszcz meteorytów możemy obserwować co roku w sierpniu, jednak również październikowe Drakonidy są warte obserwacji. Spadające gwiazdy od lat fascynują ludzi, a przy tym są bardzo łatwe do oglądania na nocnym niebie - nie wymagają specjalistycznego sprzętu i łatwo zobaczyć je gołym okiem.

Drakonidy 2019 - kiedy oglądać?

Drakonidy możemy co roku obserwować między 6 a 10 października, a rój meteorytów osiąga swoje maksimum dzisiaj - 8 października. W tym czasie na niebie możemy zaobserwować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset spadających gwiazd na minutę. Pierwsze z nich udało się zarejestrować na wideo nagranym w Kalifornii.

dkaez00

Jeżeli do tej pory nie udało wam się zaobserwować deszczu meteorytów i w tym roku również będzie wam trudno znaleźć czas, poniżej możecie zobaczyć, jak Drakonidy spadały w zeszłym roku:

Nazwa roju Drakonidów pochodzi od gwiazdozbioru Smoka, skąd pochodzi ich radiant (niewielki obszar lub punkt, w którym przecinają się pozorne drogi meteorów). Meteoryty są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Zjawisko jest też bardziej intensywne w latach, gdy kometa powraca w okolice Słońca.

dkaez00

Podziel się opinią

Share

dkaez00

dkaez00
Więcej tematów