Wóz, który ratuje życie Ukraińców. Pokazali, jak spisuje się na froncie

Wóz, który ratuje życie Ukraińców. Pokazali, jak spisuje się na froncie

BPW M2 Bradley.
BPW M2 Bradley.
Źródło zdjęć: © YouTube | Haci Productions
Norbert Garbarek
23.11.2023 11:42

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające użycie bojowego wozu M2 Bradley w Ukrainie. Obrońcy używają tego sprzętu m.in. w Awdijiwce, gdzie toczą się największe walki. Wóz jest tam nieocenionym wsparciem, bowiem wcześniej wielokrotnie już udowodnił, że potrafi ratować życie Ukraińców. Przypominamy jego możliwości.

Nagranie opublikowane przez użytkownika @astraiaintel na platformie X prezentuje działania 47. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej walczącej z wojskami Rosji. Widoczny na filmie M2 Bradley to sprzęt, który zasłynął jako jeden z ważniejszych wozów na froncie, a Rosjanie boją się go jak ognia.

W przeszłości obrońcy informowali o sukcesie, jakim było przetrwanie z rosyjskim czołgiem T-72, który nieznacznie zagroził amerykańskiej maszynie. Atakowany przez czołg Bradley mógł z minimalnym uszkodzeniem poruszać się po polu walki i bezpiecznie wycofać się do bezpiecznego miejsca z całą załogą wewnątrz.

Wcześniej z kolei M2 Bradley wyszedł bez szwanku po ataku z wyrzutni BM-21 Grad. Choć pocisk wywołał pożar, załoga bezpiecznie opuściła maszynę, kierowca ugasił płomienie, a pojazd nie został zniszczony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedno z najnowszych nagrań z Awdijiwki pokazuje też kolejną zaletę sprzętu z USA – skuteczną zasłonę dymną. Ta, jak widać na nagraniu, jest wystrzeliwana w pierwszych sekundach i sprawia, że wóz "znika" za gęstą chmurą. Kurtyna dymna jest dziełem wyrzutni granatów dymnych M257 (2x4), które pozwalają ukryć się pojazdowi za osłoną w kilka sekund. Chmura powstaje na dużym obszarze, dzięki czemu Bradley dodatkowo może osłaniać więcej jednostek sojuszniczych w przypadku zagrożenia.

M2 Bradley w Ukrainie

Uznawany za jeden z najlepiej opancerzonych na świecie wozów piechoty wóz Bradley charakteryzuje się opancerzeniem wykonanym ze stali, aluminium i kompozytów. Producent zapewnia różne mieszanki wchodzące w skład płyt pancerza w zależności od wariantu i przeznaczenia pojazdu.

Bradley waży ok. 25 t i jego podstawowe uzbrojenie to armata kal. 25 mm M242 Bushmaster i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Za napęd odpowiada z kolei jednostka napędowa Cummins VTA-903T, która rozpędza wóz do prędkości niemal 70 km/h. Silnik generuje ok. 600 KM mocy, co znacznie wpływa na jego mobilność.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie