Ratują życie Ukraińców. Pokazali, dlaczego są ważne na froncie
Wykorzystywane w Ukrainie amerykańskie wozy M2 Bradley zasłynęły jako maszyny, które ratują żołnierzy w trakcie walk. Ukraińcy pokazali ostatnio, jak działa jedna z kluczowych dla obrony funkcji rzeczonych pojazdów – zasłona dymna. Przypominamy ich możliwości.
29.07.2023 11:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Opublikowane na profilu Ukrainian Front na Twitterze nagranie pokazuje test generowania zasłony dymnej przez bojowe wozy M2 Bradley. To broń, która udowodniła swoją użyteczność na froncie m.in. przetrwaniem ataku z wyrzutni BM-21 Grad. Mimo trafienia w wóz i wybuchu pożaru, załoga zdołała opuścić maszynę, a kierowca ukrył Bradleya w bezpiecznym miejscu i ugasił płomienie.
M2 Bradley przetrwał też starcie z rosyjskim czołgiem T-72, który poza niewielkim uszkodzeniem kadłuba – nie był w stanie wyeliminować amerykańskiej konstrukcji z pola walki. Parametry Bradleya nie wskazują na to, że jest on najlepszą bronią do atakowania wroga, ale gwarantuje załodze bezpieczne przeżycie na froncie.
Zasłona dymna w Bradleyu
Nagranie doskonale prezentuje sposób działania jednej z ważniejszych funkcji, którą może zaoferować M2 Bradley dla poprawy bezpieczeństwa przewożonych żołnierzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamontowane w przedniej części wieży wyrzutnie granatów dymnych M257 (2x4) obok termicznej aparatury dymotwórczej pozwalają w ciągu kilku sekund "zniknąć" z widoku przeciwnikowi. W krótkim czasie przed pojazdem pojawia się chmura dymu, która znacznie utrudnia wrogi ostrzał.
Głównym zastosowaniem zasłony dymnej, którą tworzy przed sobą Bradley jest przede wszystkim ukrywanie ruchu maszyny. Kurtyna z dymu sprawia, że wóz piechoty może wycofać się z frontu lub przejść do kolejnej zaplanowanej taktyki, podczas gdy przeciwnik nie ma 100-procentowej pewności, w którym miejscu może obecnie znajdować się potencjalny cel.
W tym miejscu uwidacznia się kolejna zaleta Bradleya, którą jest duża mobilność. Generująca 500 KM (lub 600 w nowszych wersjach) jednostka napędowa Cummins VTA-903T pozwala rozwinąć pojazdowi prędkość niemal 70 km/h, dzięki czemu Bradley może dynamicznie poruszać się po osłoniętym dymem terenie.
Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość ukrycia w zasłonie dymnej sojuszników. Osłona może sprawić, że przeciwnik będzie mieć trudność w identyfikacji wszystkich jednostek i sposobu, w jaki są rozmieszczone na polu bitwy. Oprócz tego granaty dymne pozwalają też ukryć włączenie się do ataku mniejszych jednostek pancernych.
Przypomnieć należy, że M2 Bradley ma opancerzenie wykonane ze stali, aluminium i materiałów kompozytowych. W ważącym ok. 25 ton bojowym wozie piechoty, który jest uważany za jeden z najlepiej opancerzonych na świecie znajduje się też armata kal. 25 mm M242 Bushmaster o szybkostrzelności 200 strzałów na minutę i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Nie brakuje też systemu kierowania ogniem z termowizją i dalmierzem laserowym.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski