Wkrótce dotrą nad Morze Czarne. Właśnie szykują się do startu

Wkrótce dotrą nad Morze Czarne. Właśnie szykują się do startu

Myśliwce F-16 norweskich sił powietrznych
Myśliwce F-16 norweskich sił powietrznych
Źródło zdjęć: © Forsvaret
Mateusz Tomczak
21.09.2023 15:51, aktualizacja: 21.09.2023 16:12

Minister obrony narodowej Rumunii potwierdził, że jeszcze w tym roku nad Morzem Czarnym pojawi się kilka pierwszych myśliwców F-16, jakie zostały zakupione od Norwegii. Cała transakcja jest bardzo istotna w procesie modernizacji tamtejszej armii i układu sił w obecnie bardzo gorącym regionie.

O tym, że Rumunia chce wejść w posiadanie myśliwców F-16 świat dowiedział się już wiele miesięcy temu. Dopiero na początku czerwca br. oficjalnie ogłoszono nie tylko założenia zawieranej umowy, ale też wydanie zgodny przez Stany Zjednoczone. Mocarstwo, z którego pochodzą te cenione jednostki, pozwoliło na zakup, ale także na modernizację F-16, które trafią do Rumunii. W rozmowie z portalem Defense Romania kolejne szczegóły ujawnił Angel Tilvar.

Pierwsze F-16 dla Rumunii w tym roku

Rumuński minister obrony przypomniał, iż jego kraj zakupił z Norwegii 32 myśliwce F-16 za cenę 388 mln euro. Mają znajdować się one w bardzo dobrym stanie technicznym. Planowane modernizacje będą sprowadzać się głównie do zainstalowania modułów kryptograficznych KIV-78 oraz KY-58M. Sprawią one, że piloci będą mieli zapewnioną bezpieczną komunikację radiową z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów szyfrowania oraz możliwość skuteczniejszego identyfikowania przyjaznych obiektów nawet w zatłoczonej przestrzeni powietrznej.

Pierwsze F-16 dotrą do Rumunii już pod koniec tego roku. Okazuje się jednak, że będzie to tylko pierwsza partia obejmująca prawdopodobnie 8 egzemplarzy. Nie jest jasne, kiedy zakończy się cała transakcja. Niektórzy dziennikarze sugerują, że może być ona rozciągnięta nie tylko na cały 2024 r, ale również na przynajmniej część 2025 r.

- Nie wszystkie F-16 z Norwegii przybędą w tym samym czasie. (...) Pierwsza partia będzie składać się prawdopodobnie z 8 samolotów F-16, przylecą one do nas pod koniec tego roku" - powiedział rumuński minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 ważny dla Rumunii i układu sił nad Morzem Czarnym

Rumunia jest krajem wchodzącym w skład koalicji mającej na celu zapewnienie F-16 Ukrainie. To właśnie w tym kraju powstanie baza szkoleniowa dla pilotów wytypowanych przez Kijów do obsługi tych maszyn.

F-16 to najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Ma prawie 15 m długości i niemal 10 m rozpiętości. Osiąga prędkość do 2 Ma (ponad 2100 km/h). Może operować na pułapie do 15 tys. m. Uzbrojenie obejmuje standardowe sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm., ale poza nim F-16 może przenosić podwieszane pociski rakietowe AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AGM-84D Harpoon, a także bomby CBU-87, CBU-89, GBU-10, GBU-12, Paveway lub JDAM. Samolot posiada też systemy do walki elektronicznej.

Obecnie Rumunia posiada 17 tego typu myśliwców które zakupiła z Portugalii. Dodatkowe F-16 pozwolą zapewnić bezpieczeństwo nad Rumunią, która już wcześniej ogłosiła odejście od użytkowanych do tej pory poradzieckich myśliwców. Docelowo zamierza przejść na myśliwce F-35.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)