Wielka Brytania wysyła wsparcie. Myśliwce Typhoon pojawią się nad polskim niebem
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział plany wsparcia naszego kraju. Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon mają wzmocnić obronę powietrzną Polski.
23.04.2024 | aktual.: 23.04.2024 19:26
Podczas swojej wizyty w Polsce, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił szereg istotnych decyzji dotyczących zwiększenia wsparcia zbrojeniowego, wzmocnienia współpracy z NATO oraz rozszerzenia pomocy dla Ukrainy. Te działania mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie w obliczu trwającego konfliktu w Ukrainie.
Rishi Sunak zadeklarował, że chce poprawić współpracę Wielkiej Brytanii i Polski. Jednym z elementów współpracy ma być wzmocnienie obrony powietrznej naszego kraju - polską przestrzeń powietrzną będą patrolować brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon to dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy, który został stworzony w ramach międzynarodowego konsorcjum. Projekt narodził się jeszcze w latach 70. XX w. Realne kształty zyskał dopiero w 1994 r., kiedy to samolot został oblatany. W Europie myśliwiec jest wykorzystywany nie tylko przez Wielką Brytanię, ale również przez armie Austrii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.
Typhoon wykorzystuje konstrukcję o specyficznym układzie, znanym jako skrzydło delta z usterzeniem kaczki. Dzięki temu rozwiązaniu, samoloty te charakteryzują się niezwykle dobrą manewrowością, niezależnie od prędkości z jaką się poruszają. Myśliwce są w stanie osiągać prędkość maksymalną na poziomie 2 Ma.
Jednak Typhoon FGR4 nie kończy swoich możliwości na osiąganiu wysokich prędkości. Posiadają one również zdolność tzw. supercruise, co oznacza, że są w stanie osiągać prędkość naddźwiękową, wynoszącą około 1,3 Ma, bez konieczności używania dopalacza. W samolotach tych zastosowano dwa silniki Eurojet EJ200.
Eurofighter Typhoon może przenosić pociski przeciwlotnicze ASRAAM, AIM-120 AMRAAM, IRIS-T, przeciwokrętowe AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon i Penguin, przeciwradarowe AGM-88 HARM, AGM Armiger, ALARM, ale też pociski szybujące typu Storm Shadow i Taurus oraz bomby inteligentne typu Paveway i JDAM.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski