USA z rekordem. Takiej artylerii może im zazdrościć cały świat
Wiele państw prowadzi badania mające za zadanie zwiększyć zasięg i skuteczność artylerii lufowej, ponieważ jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż pociski rakietowe. Amerykański program Extended Range Cannon Artillery (ERCA) po rekordzie zasięgu przyniósł teraz rekord prędkości wylotowej informuje US Army.
Ustanowienie nowego rekordu prędkości wylotowej zostało dokonane podczas testów z początku sierpnia ubiegłego roku przeprowadzonych na położonym w Arizonie poligonie Yuma Proving Ground (YPG).
W przypadku większości lufowej broni prędkość wylotowa pocisku ma ogromne znaczenie. Większy zasięg pozwala razić cele dalej, a aktualnie stosowane środki w artylerii lufowej kal. 155 mm umożliwia niszczenie celów odległych o około 40 km. Na świecie są prowadzone projekty, które mogą zwiększyć ten zasięg dwu lub nawet trzykrotnie, a program ERCA jest jednym z nich.
Z kolei wyższa prędkość wylotowa też przekłada się na zasięg, ale co ważniejsze daje celowi mniej czasu na reakcję, stąd też ogromne zainteresowanie bronią hipersoniczną. W przypadku broni lufowej zwiększenie prędkości wylotowej następuje przez modyfikację składu bądź ilości materiału miotającego w relacji do użytego pocisku.
Jak osiągnięto rekord
Program ma zapewnić progres w stosunku do stosowanej amunicji przy wykorzystaniu aktualnych systemów artyleryjskich. Oznacza to, że nie może przekroczyć pewnej granicy ciśnień i jedyną drogą jest poprawa efektywności spalania materiału miotającego oraz proces jego zapłonu.
W tym celu inżynierowie pod kierownictwem Paula Hendersona stworzyli symulator balistyczny z przeźroczystą komorą nabojową pozwalającą na podgląd procesu zapłonu oraz spalania materiału miotającego. Oczywiście przeźroczysta komora pęka przy strzale, ale parę milisekund obserwacji wystarczy do wyciągnięcia przydatnych danych.
Następnie dane są przetwarzanie i na ich podstawie powstają kolejne rewizje prototypów, których ostatecznym celem jest stworzenie ładunku prochowego z jak najbardziej przewidywalnym i zoptymalizowanym profilem ciśnienia i zapalnikiem wywołującym jednolity zapłon.
W efekcie gazy prochowe przekazują więcej energii na znajdujący się w lufie pocisk, szybciej go rozpędzając. Z tego względu mozolne prace badawcze prowadzone w ramach programu ERCA są krytyczne dla zwiększenia możliwości amerykańskiej artylerii. Oczywiście zwiększenie prędkości wylotowej będzie prowadzić do szybszego zużycia lufy, co jest innym problemem.