USA demonstrują swoje siły. Rozmieściły na Łotwie systemy rakietowe HIMARS
Stany Zjednoczone rozmieściły na terenie Łotwy dwa systemy rakietowe wysokiej mobilności M142 HIMARS. Armia USA podała, że ma to na celu zademonstrowanie możliwości szybkiego rozmieszczenia precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu na wschodniej flance NATO.
Wojsko Stanów Zjednoczonych przekazało w komunikacie, że systemy HIMARS zostaną przetransportowane przy użyciu dwóch samolotów C-130 oraz wsparciu personelu z 352. Skrzydła Operacji Specjalnych, które stanowi jednostkę Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Do udziału w szkoleniu wojskowym "NAMEJS" jest zaangażowanych kilkanaście osób.
"Jesteśmy zaszczyceni, mogąc pracować u boku naszych sojuszników na Łotwie jako jeden zespół wspierający wspólną misję NATO. NAMEJS jest okazją do zwiększenia naszej gotowości i wzmocnienia relacji z naszymi sojusznikami z NATO" – oznajmił płk Richard Ikena, dowódca artylerii 1. Dywizji Piechoty. Wyjaśnił, że ćwiczenie demonstruje również zdolność do szybkiego rozmieszczenia żołnierzy i zdolności do prowadzenia precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu w dowolnym momencie w dowolnym miejscu europejskiego teatru wojny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrzutnie M142 HIMARS
Amerykańskie systemy rakietowe M142 HIMARS mogą przenosić sześć rakiet kierowanych GMLRS lub jeden pocisk MGM-140 ATACMS, czyli broń precyzyjnego rażenia o zasięgu wynoszącym od 25 do nawet 300 km. System rakietowy artylerii wysokiej mobilności przeznaczony jest do atakowania obszarów koncentracji systemów artyleryjskich, środków wsparcia przeciwlotniczego i ogniowego, transportu ładunków, wozów bojowych i transporterów opancerzonych, a także do zapewnienia wsparcia ogniowego dla swoich jednostek.
Wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS stanowią lżejszą wersję amerykańskiego systemu rakietowego M270 MLRS. Za opracowanie wyrzutni HIMARS odpowiada koncern Lockheed Martin. System HIMARS jest osadzony na pojazdach ciężarowych 6x6 Oshkosh M1140 o zasięgu ok. 480 km. Platforma przewożąca HIMARS osiąga prędkość do 95 km/h, a jej kabina zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej oraz odłamkami pocisków artyleryjskich. Załogę systemu stanowią kierowca, operator i dowódca.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski