Ukraińcy zniszczyli potężną broń Putina. Zabijała wszystko, co żywe

Ukraińcy zniszczyli rosyjski system TOS-1A
Ukraińcy zniszczyli rosyjski system TOS-1A
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Modzelewska

10.06.2023 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące zniszczenie kolejnego rosyjskiego systemu artylerii rakietowej TOS-1A. To potężna broń termobaryczna, o której czasami mówi się, że jest ubogim kuzynem broni jądrowej. Rosjanie chętnie z niej korzystają w Ukrainie, ponieważ zapewnia potężne wsparcie ogniowe i sieje poważne zniszczenia.

Eksperci z kanału Ukraine Weapons Tracker na Twitterze opublikowali nagranie i zdjęcia pokazujące zniszczony, rosyjski system TOS-1A. Z dostępnych informacji wynika, że Ukraińcy uderzyli w niego przy pomocy samobieżnych armatohaubic M109A6 Paladin 155 mm. Jest to sprzęt, przekazany przez Amerykanów, będący szczytem rozwoju bardzo popularnych armatohaubic M109. Tego typu sprzęt pozwala razić cele na dystansie wynoszącym nawet do 30 km, jeśli użyje się pocisków z dopalaczem rakietowym M549A1.

Rosyjski system artylerii rakietowej TOS-1A

Zniszczony przez Ukraińców TOS-1A "Sołncepiok" to samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa osadzona na podwoziu czołgu T-90 lub T-72. Broń wykorzystuje pociski termobaryczne, dlatego często jest nazywana ciężkim miotaczem ognia. Jak pisał już Przemysław Juraszek, powoduje ona "efekt zbliżony do miniaturowego ładunku jądrowego tylko bez promieniowania". Podczas ataku w epicentrum temperatura sięga nawet 3000 stopni Celsjusza, co sprawia, że wszystko w strefie zero po prostu ulega odparowaniu, a do tego cały okoliczny tlen zostaje zużyty.

TOS-1A przeznaczony jest m.in. do wsparcia ogniowego piechoty i czołgów, zwalczania personelu (również tego, który znajduje się w okopach), niszczenia lekkich transportów i pojazdów opancerzonych, czy niszczenia umocnień. Zasięg TOS-1A wynosi od 600 m do 6 km. Jego 24-prowadnicowa wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 220 mm, zawierających 45 kg termobarycznego ładunku wybuchowego każdy pozwala na wystrzelenie pełnej salwy w ciągu zaledwie 6 sekund.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zapewnia Rosoboronexport całkowity obszar pokrycia na większym dystansie pełną salwą to nie mniej niż 40 000 m². Serwis Global Security zwraca z kolei uwagę, że według producenta TOS-1A osiąga 100 proc. skuteczności na obszarze 40 000 m², pod warunkiem wystrzelenia łącznie 24 rakiet. Pozwala to na długotrwałe tłumienie aktywnych działań wroga na znacznych obszarach. Oprócz Rosji z systemów należących do rodziny TOS-1 korzystają również Algieria, Armenia, Iran czy Kazachstan.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie