Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec. Był wart miliony dolarów
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Zachód" poinformowało o zniszczeniu kolejnego rosyjskiego śmigłowca. Z opublikowanych zdjęć przedstawiających fragmenty maszyny wynika, że mógł to być egzemplarz wart nawet kilkadziesiąt milionów dolarów. Mowa o jednym z czołowych wiropłatów, który był dumą rosyjskiej armii.
29.03.2022 | aktual.: 30.03.2022 01:10
W komunikacie nie wskazano, z jakiej broni zestrzelono śmigłowiec, ale można przypuszczać, że użyto do tego MANPADS, czyli przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Na podstawie zdjęć przedstawiających fragmenty zniszczonej maszyny można wywnioskować, że mamy prawdopodobnie do czynienia z wiropłatem Mi-24 lub z jego głęboką modernizacją Mi-35M.
Wartość tej drugiej, obecnie produkowanej wersji, wynosi ok. 36 mln dolarów (ponad 151 mln zł). Za tym, że doszło do zniszczenia Mi-35M może przemawiać fakt, że Ukraińcy już wcześniej potwierdzali, że Rosjanie używają tych maszyn podczas obecnej wojny oraz informowali o przypadkach ich zestrzelenia. Przyjrzyjmy się bliżej temu wiropłatowi.
Rosyjski śmigłowiec z długą historią
Mi-24 to ciężki radziecki śmigłowiec bojowy, opracowany przez biuro konstrukcyjne Michaiła Mila. Pomimo dużej masy własnej (ok. 8340 kg) był dość smukły i odznaczał się dużą manewrowością. Zapewne z tego powodu w oznaczeniu NATO funkcjonuje on pod nazwą "Hind", oznaczającą "łanię". Wiropłat był produkowany w latach 1970-1989, a jego obecnie tworzone wersje to właśnie Mi-35M.
Zespół Badań i Analiz Militarnych zwraca uwagę, że Mi-24 to najstarszy z rosyjskich śmigłowców bojowych. Do tej pory mogło powstać blisko 3600 egzemplarzy tej maszyny (w różnych wersjach). Wciąż powstają jej nowsze, ulepszone warianty i można śmiało stwierdzić, że jest to jeden z czołowych wiropłatów w armii rosyjskiej.
Mi-35M Krokodyl jest głęboką modernizacją Mi-24W, stąd funkcjonuje także pod nazwą Mi-24WM. Śmigłowiec w tej wersji jest produkowany od 2005 r. przez Zakłady Lotnicze Rostwiertoł. Mi-35M jest wyposażony w dwa silniki ТW3-117WМА lub WК-2500 o mocy 2200 KM każdy, a jego prędkość maksymalna sięga 310 km/h (przelotowa wynosi z kolei 260 km/h).
Wiropłat ma ponad 21 m długości, ok. 5,5 m wysokości, a szerokość jego kadłuba to 1,7 m. Średnica wirnika wynosi nieco ponad 17 m. Podstawę uzbrojenia maszyny stanowi dwulufowe działko automatyczne kal. 23 mm GSz-23W.
W podwieszanym wyposażeniu śmigłowca można natomiast spotkać przeciwpancerne pociski kierowane Ataka-W, rakiety przeciwlotnicze Igła-W, wyrzutnie rakiet niekierowanych oraz zasobniki do minowania z powietrza.
Mi-35M lata na pułapie 5400 m, a jego maksymalny zasięg to 460 km (można go zwiększyć do 1000 km, jeśli zastosuje się dodatkowe zbiorniki paliwa). Na pokładzie maszyny może znaleźć się do 8 żołnierzy, a jej przestrzeń ładunkowa jest w stanie pomieścić materiały o łącznej masie 2400 kg.