Ukraińcy stworzyli Mamuta. Już atakuje Rosjan

Nowy dron stworzony przez Ukraińców
Nowy dron stworzony przez Ukraińców
Źródło zdjęć: © Rubryka - Solutions from Ukraine
Mateusz Tomczak

22.11.2023 15:56, aktual.: 23.11.2023 10:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy już wielokrotnie udowadniali, że są w stanie przeciwstawiać się rosyjskim najeźdźcom także przy pomocy broni tworzonej przez samych siebie. Najnowsze rozwiązanie to kolejny dron kamikadze, który z racji swoich możliwości będzie bardzo niebezpieczny dla członków wrogiej armii. Czym cechuje się maszyna określana jako "Mamut"?

Do sieci trafiły zdjęcia oraz krótki opis przybliżający nową broń Ukraińców. Co więcej, opublikowano również nagranie wideo potwierdzające, że "Mamut" został już z powodzeniem wykorzystany na linii frontu udowadniając swoją skuteczność w precyzyjnym uderzaniu w wybrane cele.

Nowy dron Ukraińców w akcji

"Moi drodzy, nie ma za co, mamy kolejne uzupełnienie zapasów bojowych. Długo nikomu nie mówiliśmy żeby tego nie zepsuć, testowaliśmy, ulepszaliśmy, leczyliśmy choroby wieku dziecięcego, aż wychowaliśmy ten zdrowy okaz" – napisali twórcy w krótkim raporcie.

Zdjęcie pozwala zauważyć, że nowy dron Ukraińców charakteryzuje się pokaźnymi rozmiarami. W rzeczywistości jest większy i cięższy niż większość tego typu konstrukcji. Przekłada się to jednak na jego najważniejszą cechę - "Mamut" jest w stanie przenosić ładunki o masie nawet 4 kg.

Na opublikowanym nagraniu przedstawiającym atak na Rosjan ukrywających się w jednym z budynków w okupowanym obwodzie chersońskim widać, że wywołana eksplozja spowodowała duże zniszczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duże znacznie dronów podczas wojny w Ukrainie

Dokładny zasięg tego drona jest zależny od wagi przenoszonego ładunku. Maksymalnie dochodzi on do 30 km, przy obciążeniu nie większym niż ok. 1,5 kg. W przypadku chęci wykorzystania całej mocy i załadowaniu obciążenia o masie 4 kg zasięg skraca się do 12 km.

Wojna w Ukrainie pokazała, jak duże znacznie we współczesnym konflikcie zbrojnym odgrywają różnego rodzaju bezzałogowce. Ukraińcy nieustannie pracują nie tylko nad zaawansowanymi konstrukcjami mogącymi operować na dystansie nawet kilkuset km (chodzi m.in. o drony Bóbr i Rubaka oraz nawodne Sea Baby dziesiątkujące Flotę Czarnomorską). Skuteczną bronią okazują się też wszelkiej maści drony kamikadze stosowane na szeroką skalę przed obydwie strony konfliktu.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie