Ukraińcy strzelają do Rosjan ich własną bronią. Winowajcą państwo arabskie
Wojna w Ukrainie to aktualnie największy poligon świata, gdzie można znieść teraz prawie wszystko. Jednym z ciekawszych przypadków są opracowane przez Rosję na potrzeby Jordanii granatniki przeciwpancerne RPG-32 Nashshab. Wyjaśniamy, co one potrafią.
22.08.2022 | aktual.: 23.08.2022 10:02
W Ukrainie mamy już nie tylko dostawy uzbrojenia z produkowanego w USA, czy wielu państwach Europy, ale nawet z tak egzotycznych kierunków jak Tajwan, Japonia bądź Iran. Teraz do tego grona dołączyła Jordania, ale bardzo prawdopodobne, że granatniki przeciwpancerne RPG-32 Nashshab zostały dostarczone przez państwo trzecie pełniące rolę pośrednika.
RPG-32 Nashshab — wielorazowy granatnik przeciwpancerny z Rosji na zamówienie Jordanii
Historia RPG-32 Nashshab sięga wczesnych lat 2000 kiedy to Jordania zdecydowała się pozyskać nowy wielorazowy granatnik przeciwpancerny, a wykonawcą zostały rosyjskie zakłady Bazalt specjalizujące się w produkcji rosyjskiej ręcznej broni przeciwpancernej. Efekt prac został pierwszy raz pokazany w 2006 roku podczas targów Special Forces Operations Exhibition (SOFEX) odbywających się w Ammanie.
Pierwsze egzemplarze zostały przez Rosję dostarczone dwa lata później i wtedy także nowy system oznaczony jako RPG-32 Nashshab został oficjalnie wprowadzony do użycia w jordańskiej armii. Ponadto z czasem, a dokładniej od 2013 roku jordańska firma Jadara zajmuje się licencyjną produkcją, która w 80 proc. odbywa się na podstawie elementów pochodzących z Rosji.
RPG-32 Nashshab są granatnikiem wielorazowym mogącym wykorzystywać granaty w kalibrze 72,5 mm lub 105 mm. Do wyboru jest przeciwpancerny granat PG-32V z tandemową głowicą kumulacyjną zdolną przepalić ponad 650 mm stali pancernej chronionej pancerzem reaktywnym lub mniejszy TBG-32V z głowicą termobaryczną skuteczny przeciwko fortyfikacjom, lekko opancerzonym pojazdom oraz sile żywej przeciwnika.
Te są wystrzeliwane z wyrzutni o masie 3 kg zdolnej wytrzymać 200 strzałów, do której zamocowany jest moduł celowniczy zawierający dalmierz laserowy oraz komputer balistyczny pozwalający na prowadzenie skutecznego ostrzału na dystansach do 700 m.
Warto zaznaczyć, że mająca bardzo sprawną jak na arabskie standardy armię Jordania stara się zostać głównym producentem uzbrojenia w regionie, poprzez zachęcanie zagranicznych partnerów do współpracy z regionalnymi firmami. Wspomniane granatniki to jedno z wielu podobnych przedsięwzięć zakończone sukcesem. Granatniki RPG-32 Nashshab zostały zakupione przez Egipt, Irak, Tunezję czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski