Ukraińcy przejęli rosyjski Mi‑8 razem z pilotem. Przewoził części do myśliwców

Do Ukrainy trafił śmigłowiec Mi-8 Sił Zbrojnych Rosji wraz z pilotem i przewożonymi na jego pokładzie częściami do myśliwców Su-27 i Su-30 SM, donosi "Ukraińska Prawda". To efekt operacji specjalnej Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GRU), która trwała ponad sześć miesięcy. Jej celem było nakłonienie pilota do współpracy ze stroną ukraińską.

Przejęty przez Ukraińców śmigłowiec Mi-8
Przejęty przez Ukraińców śmigłowiec Mi-8
Źródło zdjęć: © Ukraińska Prawda
Karolina Modzelewska

23.08.2023 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 wykonał lot pomiędzy dwiema bazami lotniczymi i przewoził części do myśliwców Su-27 i Su-30 SM. Na jego pokładzie oprócz pilota mieli znajdować się dwaj członkowie załogi, którzy nie wiedzieli, dokąd zmierza maszyna. Śmigłowiec wylądował w obwodzie charkowskim. "Ukraińska Prawda" informuje, że już wcześniej członkowie rodziny pilota zostali przetransportowani do Ukrainy.

Ukraińcy przejęli rosyjski śmigłowiec

Mi-8 oraz przewożone przez niego części do myśliwców Su-27 oraz Su-30 SM to istotne wzmocnienie dla ukraińskiej armii. Podczas trwającego konfliktu nie tylko dodatkowe maszyny, ale też sprzęt potrzebny podczas naprawy samolotów jest na wagę złota. Zwłaszcza że Mi-8 to śmigłowce dobrze znane ukraińskim pilotom, na których często wykonują manewry tzw. "tulenia się" do ziemi, co w rzeczywistości jest próbą uniknięcia namierzenia ich przez wrogie radary.

Jak już informowaliśmy, Mi-8 (w kodzie NATO Hip) oraz jego eksportowa wersja Mi-17 to jedne z najpopularniejszych śmigłowców świata. Maszyna została opracowana w biurze konstrukcyjnym Michaiła Mila i od lat 60. XX wieku była produkowana w Moskiewskiej Fabryce Śmigłowców, Kazańskiej Fabryce Śmigłowców oraz w Zakładzie Lotniczym Ułan-Ude. Jej podstawowym zadaniem jest transport żołnierzy oraz ludności cywilnej. Maszyna jednorazowo może przetransportować ok. 30 żołnierzy, 12 noszy, 4000 kg ładunku wewnątrz lub 5000 kg ładunku podwieszonego zewnętrznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto jednak zaznaczyć, że powstało kilkadziesiąt wersji tej maszyny, które służą nie tylko celom wojskowym. Na całym świecie można znaleźć Mi-8 wykorzystywane do transportu VIP-ów, pacjentów, wersje do transportu paliwa, wersje rolnicze, wersje do stawiania i niszczenia pól minowych, czy wersje bojowe, wzbogacone o szeroką gamę uzbrojenia. W tej ostatniej wersji Mi-8 można znaleźć m.in. w karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i 12,7 mm. Śmigłowiec może też przenosić pociski przeciwpancerne np. 9M17P Skorpion, pociski powietrze-powietrze Igła-V oraz różnego rodzaju bomby. Jest w stanie poruszać się z maksymalną prędkością 250 km/h i lecieć na maksymalnym pułapie - 4500 m.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski