Ukraińcy pokazali nagranie. Perfekcyjna zasadzka na rosyjski samolot

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie potwierdzające strącenie kolejnego rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Wyjaśniamy, jak do tego doszło i czym cechuje się Su-25.

Ukraińcy strącili rosyjski Su-25
Ukraińcy strącili rosyjski Su-25
Źródło zdjęć: © X, @nexta_tv
Mateusz Tomczak

Z ujawnianych informacji wynika, że rosyjski samolot szturmowy został strącony w obwodzie donieckim przez żołnierzy wchodzących w skład 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zdarzenia doszło o poranku 23 lipca. W sieci pojawiły się nagrania pokazujące moment ataku Ukraińców oraz moment katastrofy rosyjskiej maszyny zarejestrowanej przez znajdującego się w pobliżu drona.

Ukraińcy strącili rosyjski Su-25

Rosyjskie źródła powiązane z tamtejszym lotnictwem wojskowym potwierdzają stratę Su-25. Jednocześnie sugerują, że pilot przeżył i został ewakuowany z miejsca zdarzenia.

Chociaż żadna ze stron nie opisuje szczegółów, na jednym z nagrań dobrze widać, że Ukraińcy wykorzystali tutaj broń w postaci MANPADS, czyli przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. To ręczne wyrzutnie rakietowe, które pozwalają na rażenie celów lekkimi rakietowymi pociskami przeciwlotniczymi. Zasięg zależy od konkretnego modelu MANPADS, np. w polskich PPZR Grom i PPZR Piorun wynosi on odpowiednio 500-5500 m oraz 500-6500 m.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Su-25 to jedna z najczęściej pojawiających się nad Ukrainą rosyjskich maszyn. To dwusilnikowy, jednomiejscowy samolot szturmowy wywodzący się z końca XX w. Został opracowany w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Mierzy ponad 15 m długości i przy wadze ok. 10 ton jest w stanie osiągać prędkość do 950 km/h oraz wnosić się na pułap do 7 tys. m.

Podstawowe uzbrojenie Su-25 stanowi działko GSz-30-2 kal. 30 mm, ale maszyna jest w stanie przenosić również uzbrojenie podwieszane (bomby, niekierowane i kierowane pociski rakietowe czy pociski powietrze-powietrze do samoobrony) na węzłach pod skrzydłami. Jego łączna waga może dochodzić do 4 ton.

Jak wyjaśniał Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski, ze względu na swoją specyfikuję i przeznaczanie Su-25 są narażone na częsty ostrzał ze strony przeciwnika. Służą bowiem rosyjskiej armii głównie jako maszyny do wspierania wojsk lądowych z powietrza i biorą udział w walkach w pierwszej linii.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski