Ukraina zamawia broń w Polsce. Są nią chwalone na wschodzie karabinki Grot
Ukraina zdecydowała się zamówić w Polsce karabinki Grot, które dołączą do obecnie już wykorzystywanych tam egzemplarzy. Jest to broń od dawna chwalona za swoje możliwości zarówno przez samych Ukraińców, jak i wspierających ich ochotników zagranicznych. Przypominamy osiągi tej konstrukcji od Fabryki Broni "Łucznik" – Radom Sp. z o.o.
MON poinformował poprzez swoje konto na Twitterze, że Ukraina zdecydowała się zamówić nieujawnioną liczbę karabinków Grot z radomskiej Fabryki Broni. Będą to karabinki w najnowszym obecnie produkowanej wersji C16 FB-A2, których pewna liczba już trafiła do Ukrainy wraz ze starszymi wariantami.
Karabinki Grot w Ukrainie — przeważają pozytywne opinie
Do Ukrainy trafiło wedle różnych źródeł ponad 10 tys. karabinków z całego przekroju produkcyjnego obejmującego najnowsze wersje C16 FB-A2 jeszcze w fabrycznych hermetycznych opakowaniach jak i będące w różnym stopniu zużycia C16 FB-A1 oraz nawet C16 FB-A0 z 2017 roku zmodyfikowane do standardu A1.
Przeważają pozytywne opinie, a przykładowo ochotnicy z Izraela stawiają karabinki Grot wyżej od zaprojektowanych dla USSOCOM karabinków FN SCAR-L. Doceniana jest niezawodność karabinka oraz jego "niewybredność" na amunicję, a najwięcej krytyki dotyczy wyważenia, ponieważ karabinki Grot mocno ciążą na przód oraz np. amerykański ochotnik marudził na polimerowy, a nie metalowy zatrzask zamka. Z kolei narzekania dotyczące niezawodności dotyczą głównie egzemplarzy mocno zużytych i/lub pochodzących w szczególności z pierwszej partii produkcyjnej z 2017 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Modułowy system broni strzeleckiej Grot - złożenie
Te warianty wykorzystywane Polsce miewały problemy ze szczególnie pękaniem polimerowych okładek dźwigni przeładowania, pękaniem iglic ze względu na zbyt dużą liczbę "strzałów na sucho", okazjonalnym pękaniem dźwigni zaczepu suwadła czy z przestawianiem się mechanicznych przyrządów celowniczych.
Do tego dochodziła kwestia wypadania regulatorów gazowych, która raczej była efektem nieodpowiedniego wyszkolenia, ponieważ w Ukrainie użytkownicy nie mają z tym problemu. Warto jednak zaznaczyć, że problemy zostały wyeliminowane wraz z produkcją karabinków w wersji C16 FB-A2.
Karabinki Grot — specyfikacja
Karabinek Grot to nowoczesna konstrukcja modułowa kal. 5,56x45 mm NATO wykorzystująca najpopularniejszy obecnie system gazowy z tłokiem o krótkim skoku z popychaczem, a ryglowanie broni następuje przez obrót wieloryglowego zamka. Komora zamkowa Grota wykorzystuje konstrukcję profilu aluminiowego, wewnątrz którego umieszczono stalowe prowadnice dla zespołu ruchomego oraz w karabinku mamy szerokie zastosowanie polimerów.
To wszystko pozwoliło osiągnąć masę 3650 g bez magazynka przy zastosowaniu 16-calowej lufy (406 mm). Karabinek jak nowoczesną konstrukcję cechuje się dobrą ergonomią, ponieważ wszystkie manipulatory są zdublowane, dźwignia przeładowania jest nieruchoma podczas strzelania, mamy składaną kolbę z regulacją w pionie oraz poziomie oraz możliwa jest dość prosta konwersja strony wyrzucania łusek.
Warto też podkreślić, że w razie potrzeby można łatwo wymienną lufę oraz zastosowanie dwupołożeniowego regulatora gazowego przydatnego podczas strzelania z tłumikiem dźwięku bądź w przypadku stosowania słabszej amunicji lub w warunkach silnego zabrudzenia.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski