Udane polowanie Ukraińców. Rosjanie zniszczeni na własnym podwórku

Udane polowanie Ukraińców. Rosjanie zniszczeni na własnym podwórku

Dron FPV - zdjęcie poglądowe
Dron FPV - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Mateusz Tomiczek
26.01.2024 20:53, aktualizacja: 27.01.2024 14:27

Drużyna rosyjskich pilotów dronów została wyeliminowana przy pomocy ostrzału rakietowego, po południu 24 stycznia. Nie znajdowali się na froncie, ale kilkadziesiąt kilometrów za nim, na poligonie w pobliżu wsi Pokrovka w obwodzie donieckim.

Siły ukraińskie przeprowadziły udany atak rakietowy z wykorzystaniem systemów HIMARS na grupę pilotów dronów FPV (First Person View) z rosyjskiego "Batalionu Sudoplatowa". Zespół określający się nazwą "Dzień Sądu", znany z aktywnego wykorzystywania dronów FPV na pierwszej linii frontu miał zdawać egzamin na poligonie nieopodal wsi Pokrovka.

Operatorzy HIMARS uderzyli precyzyjnie w grupę pilotów i instruktorów, doprowadzając według doniesień do śmierci 24 z nich i wysyłając 4 do szpitala w ciężkim stanie. Tak dokładny ostrzał był możliwy dzięki niedbałości rosyjskiego kierownika kursu, który bez weryfikacji podał czas i miejsce rozpoczęcia kursu dla zespołu "Dnia Sądu". Informacja została potwierdzona zarówno przez ukraińskiego użytkownika serwisu Telegram, który podzielił się filmem z drona obserwacyjnego, jak i przez rosyjskich blogerów powiązanych z Siłami Zbrojnymi Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piloci dronów FPV to jeden z zasobów krytycznych

Wojna w Ukrainie to pierwszy ze współczesnych nam konfliktów na taką skalę wykorzystujący drony, w tym niewielkie drony FPV. Dlatego utrata każdego z ich pilotów jest dla każdej ze stron niezwykle bolesna. Szczęśliwie składa się, że ukraiński personel dobrze radzi sobie z przetrwaniem na polu walki, czego nie można powiedzieć o sporej ilości rosyjskich drużyn. Ukraińcom udawało się ich zaskoczyć nawet w kryjówce pełnej sprzętu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drony FPV są wykorzystywane zarówno do działań zwiadowczych, jak i zaczepnych. Ładunki mogą być z nich zrzucane na pozycje piechoty wroga lub bezzałogowiec może przy pomocy potężniejszego pakietu wybuchowego być przekształcony w amunicję krążącą, która wleci wprost we wrogi pojazd. Działają też psychologicznie, gdyż niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których rosyjski żołnierz poddawał się namierzającemu go dronowi.

HIMARS uderzył 50 km za linią frontu

Atak na poligon, który wyeliminował rosyjskich pilotów, miał miejsce w obwodzie donieckim, aż 50 kilometrów za linią frontu. Uderzenie rakietowe przeprowadzono z wykorzystaniem systemu HIMARS, czyli wysokiej mobilności wyrzutni rakiet na podwoziu pancernej ciężarówki. Z użyciem amunicji GMLRS jest on w stanie razić cele na dystansie nawet około 90 kilometrów, a korzystając z wysoce precyzyjnych ATACMS nawet do 300 kilometrów.

Pisaliśmy o zniszczeniu przez ten system rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego OSA. Był też wykorzystywany do ataku na rosyjskie lotniska, co znacząco uszczupliło szeregi śmigłowców Ka-52 na usługach Federacji Rosyjskiej.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie