Trwają noce spadających gwiazd. Geminidy 2023 widać w Polsce

Trwają noce spadających gwiazd. Geminidy 2023 widać w Polsce

Noc spadających gwiazd. Maksimum Geminidów widać w Polsce
Noc spadających gwiazd. Maksimum Geminidów widać w Polsce
Źródło zdjęć: © Pexels
14.12.2023 19:59, aktualizacja: 14.12.2023 20:22

W Polsce trwają właśnie noce spadających gwiazd. To Geminidy, którym w tym roku nie przeszkadza blask Księżyca. Pogoda może jednak spłatać figla, ale istnieją sposoby przechytrzenie tego ograniczenia.

W połowie grudnia nadarza się okazja do obserwowanie maksimum Geminidów. W tym roku jest to także czas nowiu Księżyca i spadające gwiazdy nie mają dużej konkurencji. Od 13 grudnia deszcz Geminidów pada z częstotliwością dwóch meteorytów na minutę i ustanie dopiero w sobotę, 16 grudnia.

Geminidy 2023 w Polsce

Geminidy są najaktywniejszym rojem meteorytów, który odwiedza Polskę, ale bardzo niedocenionym. W porównaniu z sierpniowymi Perseidami Geminidy są dwukrotnie aktywniejsze, ale nie sprzyja im pogoda i cywilizacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Geminidy najintensywniejsze są około 1:00 w nocy i podziwiać je można w rejonach pozbawionych zanieczyszczenia światłem. Widoczne są nad wschodnim horyzontem, w rejonie konstelacji Bliźniąt, ale wymagają czystego nieba. Zobaczymy je, przebywając z dala od świateł miast i przy niewielkim zachmurzeniu.

Geminidy 2023 online

O takie warunki może być trudno, ale istnieje internet. W nocy z 14 na 15 grudnia można przyłapać Geminidy dzięki transmisjom online.

O godzinie 23.30 startuje relacja sieci teleskopów Slooh. Zaprezentuje ona Geminidy obserwowane przez teleskopy zlokalizowane w Chile i na Wyspach Kanaryjskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Geminid Meteor Shower!

O północy pojawi się też relacja z Europy. Będą to Geminidy widoczne nad Półwyspem Apenińskim, które pokaże Projekt Wirtualnego Teleskopu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

2023 Geminid Meteor shower: online observation - 14 Dec. 2023

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)