To może zmienić bieg wojny. Mocarstwo udzieli pomocy Ukrainie?

To może zmienić bieg wojny. Mocarstwo udzieli pomocy Ukrainie?

KM-SAM Block-II
KM-SAM Block-II
Źródło zdjęć: © reddit, MilitaryPorn
Mateusz Tomczak
31.05.2023 13:15, aktualizacja: 31.05.2023 14:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Korei Południowej o wsparcie w postaci przeciwlotniczych systemów rakietowych. Co mogłyby przekazać walczącemu o wolność krajowi władze z Seulu? Wyjaśniamy, jakimi zasobami sprzętowymi dysponuje ten azjatycki kraj.

Korea Południowa w oczach wielu osób z naszej części świata nie zalicza się do największych potęg militarnych na świecie, ale warto podkreślić, że tak naprawdę jest w ich gronie. Według najnowszej odsłony zestawienia Global Firepower to szósta najpotężniejsza armia świata. Dysponuje nie tylko licznym wojskiem, ale również szerokim asortymentem sprzętu wojennego. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia prośby Ukraińców na front może trafić bardzo ciekawy sprzęt.

Systemy przeciwlotnicze Korei Południowej

Korea Południowa posiada systemy z każdego z pięter obrony przeciwlotniczej - niskiego, średniego oraz górnego. Przypomnijmy, że określenia te odnoszą się do konkretnych sprzętów i zasięgów, jakimi dysponują. Im większy zasięg tym wyższe piętro w strukturze.

Południowokoreanski KM-SAM Block-II

Niskie piętro południowokoreańskiej obrony przeciwlotniczej to m.in. przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe podobne do polskich Gromów czy Piorunów. Chodzi głównie o systemy KP-SAM, które często bywają określane globalnie jako Chiron. Są produkowane od 2003 r. do dziś. Mogą razić cele na dystansie do 7 km.

Są też amerykańskie działa M163 VADS kal. 20 mm. Już samobieżne, gąsienicowa trakcja i silnik o mocy ponad 200 KM pozwala rozwijać załodze prędkość do ok. 65 km/h. Podobny sprzęt to większe i rodzime K30 Biho wykorzystujące kal. 30 mm. Warto wymienić też szwedzkie holowane działa Bofors L-70 kal. 40 mm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Średni szabel ochrony nieba nad Koreą Południową stanowią z kolei bardziej zaawansowane i nowsze KM-SAM Block-II (Cheongung II). Są używane przez południowokoreańską armię od 2017 r. Cechują się zasięgiem do 40 km oraz działaniem na pułapie do 20 km. Każda z wyrzutni może pomieścić jednorazowo do ośmiu pocisków.

Najmniej enigmatycznie z punktu widzenia osób znających głównie zachodni sprzęt wyglądają systemy ochrony górnego piętra. Korea Południowa korzysta bowiem z systemów Patriot. Aktualnie posiada na stanie ok. 50 kompletów, także w wersji PAC-3.

Czy Korea Południowa włączy się do pomocy w Ukrainie?

Korea Południowa od samego początku wojny w Ukrainie wspiera zaatakowany kraj, ale jednocześnie bardzo długo ograniczała się do pomocy humanitarnej czy dostarczaniu np. sprzętu do rozminowywania. Przede wszystkim z uwagi na napięte relacje z władzami Korei Północnej, która pozostaje pod dużym wpływem Rosji. W ostatnich tygodniach, głównie dzięki staraniom amerykańskiej administracji, sytuacja zaczęła się zmieniać.

Kilka dni temu świat obiegły informacje sugerujące, że nastąpił przełom w podejściu południowokoreańskich władz. Chodzi o zgodę na sprzedaż dużych zapasów pocisków kal. 155 mm Stanom Zjednoczonym, dzięki czemu te będą mogły dalej dostarczać tę kluczową (to kal. wykorzystywany w wielu sprzętach NATO) amunicję na front walk z Rosją.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że przeciwlotnicze systemy rakietowe to sprzęt defensywny, który nie będzie wykorzystywany do ataków na Rosjan, ale do obrony infrastruktury i mieszkańców Ukrainy. W związku z tym taka dostawa nie będzie naruszać zasad mówiących o niedostarczaniu śmiercionośnej broni i władze w Seulu mogą zgodzić się na taki transfer nawet oficjalnie. Póki co koreańskie władze "dokładnie analizują sprawę".

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie