To czołg nowej generacji. Turcy pokazali Altaya
Producent tureckiego czołgu podstawowego nowej generacji Altay, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.S. pokazał na nagraniu wideo egzemplarz maszyny zbudowany w oparciu o południowokoreański układ napędowy.
Pierwszy prototyp czołgu tureckiej produkcji Altay został zaprezentowany w 2012 r. Był to efekt prac nad pojazdem, które rozpoczęły się 4 lata wcześniej. Przez ponad dekadę producent pracuje nad rozwojem rodzimej technologii, a efekty możemy podziwiać już dziś. Turcy pokazali właśnie Altaya wyposażonego w tzw. power-pack pochodzący z Południowej Korei. Przypominamy, jakie będą możliwości tego efektu modernizacji tureckiego przemysłu zbrojeniowego.
Altay z silnikiem Hyundai
Tureckie przedsiębiorstwo BMC zdecydowało się na zastosowanie jednostki napędowej z Południowej Korei z uwagi na trudności w pozyskaniu technologii z innych kierunków. Właśnie dlatego podstawowy czołg nowej generacji Altay będzie wyposażony w jednostkę Hyundai Doosan Infracore DV27K, która może trafić również do czołgów K2 III. Będzie ona współpracować z przekładnią SNT Dynamics EST15K. Serwis DefenceTurk przygotował krótkie nagranie prezentujące Altaya pracującego z jednostką Hyundaia.
Turecki czołg podstawowy nowej generacji Altay
Opóźnienia w produkcji tureckiej maszyny bojowej nie były dla Turków straconym czasem. Przez cały ten okres zbierano doświadczenia z testów bojowych i skutecznie wprowadzano kolejne ulepszenia do nowego czołgu. Mowa tu m.in. o odizolowaniu zapasu amunicji (2x 12 nabojów kal. 120 mm) od załogi. Wiadomo także, że Altay zostanie wyposażony we wzmocniony strop, który będzie ochraniał przed subamunicją artyleryjską lub lotniczą. Za obronę pojazdu będzie odpowiedzialny również aktywny system ochrony Aselsan AKKOR (opcjonalnie współpracujący z systemem kierowania ogniem) oraz system obserwacji ORUMCEK i ostrzegania o ataku wiązką laserową YAMGOZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?
Produkcja czołgu Altay. Rocznie 100 pojazdów
BMC poinformowało też w ostatnim czasie o planach dotyczących seryjnej produkcji czołgu Altay. Producent zakłada, że cały proces zajmie 9 miesięcy, jednak w razie konieczności (tryb wojenny), firma jest w stanie zwiększyć wydajność i produkować maszyny w ciągu 3-5 miesięcy. Choć początkowo BMC będzie produkować w wolniejszym tempie (do 50 sztuk rocznie), to obecnie mówi się o skali produkcji na poziomie 100 egzemplarzy rocznie. Do 30 sztuk może natomiast trafić na eksport.
Pierwsza partia będzie produkowana w latach 2025-2030 i wyniesie 250 czołgów. Producent podkreśla też, że 85 proc. elementów, z których powstaną Altaye – będzie produkcji tureckiej. Układ napędowy z Południowej Korei nie będzie natomiast przeszkodą do eksportu czołgu. Pierwsze egzemplarze testowe zostaną dostarczone 23 kwietnia 2023 r.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski