Tego jeszcze nie było. Rosyjski śmigłowiec zestrzelony przez morskiego drona
W pobliżu przylądka Tarnachankut u wybrzeży Krymu ukraiński morski bezzałogowiec Magura V5 zestrzelił rosyjski śmigłowiec Mi-8. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii. Co więcej, Ukraińcy trafili także drugi helikopter Rosjan, jednak uszkodzona maszyna zdołała powrócić do bazy.
O niezwykłej akcji z wykorzystaniem morskich bezzałogowców Magura V5 informuje ukraiński wywiad. Maszyny o długości 5,5 metra i masie około tony, z czego 200 kg przypada na głowicę bojową, zostały wysłane w rejon Krymu, gdzie zostały wykryte przez Rosjan.
W celu zniszczenia intruzów Rosjanie wysłali m.in. dwa śmigłowce Mi-8, jednak Ukraińcy byli gotowi na taki rozwój wypadków – część z bezzałogowców została wyposażona w pociski powietrze-powietrze R-73.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Dron zestrzelił śmigłowiec
Gdy śmigłowce zbliżyły się do ukraińskich bezzałogowców, te otworzyły ogień. Na nagraniu widać, jak po wystrzeleniu pułapek termicznych jeden ze śmigłowców zostaje trafiony i spada. Zdaniem Ukraińców trafiony został także drugi śmigłowiec, ale załoga zdołała powrócić nim do bazy.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
W lakonicznym komunikacie Ukraińców nie ma szczegółów na temat sposobu, w jaki lotnicza broń została zintegrowana z morskimi bezzałogowcami. Jednostki typu Magura V5 są wyposażone w moduł z kamerami i noktowizorem, i mogą transmitować do centrum kontroli do trzech różnych strumieni wideo.
Informacja o uzbrojeniu bezzałogowców w pociski R-73 o nazwie SeaDragon sugeruje, że broń przeznaczona dla samolotów została w jakiś sposób zintegrowana ze zdalnie sterowanymi, pływającymi platformami, a jej "morska" wersja doczekała się własnej, wyróżniającej ją nazwy. O pierwszych doniesieniach w sprawie integracji tej broni z dronami Magura informowała jeszcze w maju 2024 r. dziennikarka Wirtualnej Polski Karolina Modzelewska.
Pocisk R-73
Pocisk R-73 to opracowany w latach 70. XX wieku radziecki odpowiednik amerykańskiego AIM-9 Sidewinder. Jest to pocisk krótkiego zasięgu, naprowadzany termicznie, o długości niemal trzech metrów i masie nieznacznie przekraczającej 100 kg.
W przypadku wystrzelenia z samolotu jego zasięg jest szacowany na około 30 km, ale przy starcie z poziomu morza jest on zapewne znacznie mniejszy.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski