Magura V5 znowu w akcji. Ukraińcy posłali na dno rosyjski okręt Cezar Kunikow
Ukraińskie drony morskie uderzyły w rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow na Morzu Czarnym. Jak informuje portal Ukraińska Prawda, była to akcja koordynowana przez Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR), a jednostka poszła na dno. W jej trakcie wykorzystano wielozadaniowe bezzałogowce Magura V5. Jest to jedne z nowszych rozwiązań stworzonych przez ukraiński przemysł obronny. Wyjaśniamy, czym jest i jakie możliwości mają drony Magura V5.
Dowództwo Ukraińskich Sił Morskich Sił Zbrojnych przekazało, że do ataku doszło w nocy, 14 lutego. Okręt desantowy Cezar Kunikow przebywał na wodach terytorialnych Ukrainy, w pobliżu miasta Ałupka na Krymie. Podczas misji, którą przeprowadziła jednostka specjalna "Grupy 13", wykorzystano morskie drony kamikadze Magura V5. Ukraiński serwis Militarny zaznacza, że Cezar Kunikow został poważnie uszkodzony i zaczął tonąć. Do sieci trafiło nawet nagranie pokazujące moment uderzenia w rosyjski okręt. Można je zobaczyć poniżej:
Ukraińskie drony Magura V5
Magura V5 to jeden z najnowszych dodatków do rosnącej w siłę floty ukraińskich bezzałogowców. Urządzenie po raz pierwszy zostało zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (IDEF 2023), które odbyły się w dniach 25-28 lipca 2023 r. w Stambule. Już wtedy Ukraińcy podkreślali, że wielozadaniowy wielozadaniowy statek nawodny może sporo namieszać, ponieważ nadaje się do prowadzenia obserwacji, rozpoznania oraz misji bojowych, a jego istotnymi cechami są m.in. duża manewrowość i możliwość zdalnego uruchomienia.
Morski dron kamikadze został opracowany przez ukraińską firmę SpetsTechnoExport. Z dostępnych informacji wynika, że Magura V5 (ang. Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) ma 5,5 m długości, 1,5 m szerokości i zdolność do poruszania się z maksymalną prędkością 42 węzłów (jego deklarowana prędkość przelotowa to 22 węzły). Zasięg bezzałogowca jest szacowany na ok. 833 km, a ładowność na 320 kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce
Ukraiński Portal Przemysłowy w lipcu podawał, że komunikacja urządzenia bazuje na sieci Wi-Fi Mesh (bezprzewodowej sieci kratowej) ze wzmacniaczem antenowym lub komunikacji satelitarnej. Dodał też, że urządzenie posiada hydrodynamiczny kadłub V5, mający zwiększać manewrowość rozwiązania i utrudniać jego wykrywanie.
Ukraińcy już wcześniej pokazywali nagrania z polowania na rosyjskie okręty na Morzu Czarnym przy użyciu dronów Magura V5. Bezzałogowce tego typu, szczególnie pod osłoną nocy są dla nich poważnym zagrożeniem. Poruszają się ze sporą prędkością, cicho, a ich konstrukcja oraz malowanie utrudniają odpowiednio wczesne wykrycie.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski