Technologie w służbie zdrowia mężczyzn
Właśnie trwa Międzynarodowy Tydzień Zdrowia Mężczyzn, który jest obchodzony w kilku krajach w tygodniu poprzedzającym Dzień Ojca, czyli 23 czerwca. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie związane ze zdrowiem mężczyzn oraz zwiększenie świadomości dotykających ich problemów zdrowotnych. W wielu z nich pomocne mogą okazać się technologie.
Organizatorzy tej inicjatywy chcą zachęcić międzynarodowe instytucje do opracowywania polityki zdrowotnej, która spełni specyficzne potrzeby mężczyzn i ich rodzin. Wiadomo, że mężczyźni uwielbiają gadżety i nowinki technologiczne, zobaczmy więc, jakie aplikacje i urządzenia mogą pomóc w dbaniu o zdrowie.
Częścią Tygodnia Zdrowia Mężczyzn jest tzw. „niebieski piątek” („wear blue Friday”), w tym roku wypadający 18 czerwca. Tego dnia mężczyźni na całym świecie powinni założyć coś niebieskiego, zwracając w ten sposób symbolicznie uwagę na typowo męskie kwestie zdrowotne oraz na potrzebę regularnych badań kontrolnych, np. w ramach profilaktyki raka jąder czy raka prostaty, a także na konieczność prowadzenia zdrowego i wolnego od używek trybu życia.
Jak wynika z badań, o zdrowie dba o 1/3 więcej kobiet niż mężczyzn. Badania stężenia PSA (określenie ryzyka raka prostaty) nigdy nie wykonało aż 35 proc. mężczyzn w wieku 55-64 lat i 19 proc. mężczyzn po 65. roku życia. Już 3/4 mężczyzn w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała, a prawie połowa wybiera posiłki z mięsem. Odsetek kobiet pijących alkohol wynosi 85 proc., natomiast mężczyzn 92 proc.
Obecnie nowotwory stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, a mimo to wiele osób nadal w ogóle nie wykonuje badań przesiewowych lub nie wykonuje ich regularnie. Ryzyko wystąpienia nowotworu możemy sami zmniejszyć, przede wszystkim przez zachowanie prawidłowej diety, codziennej aktywności fizycznej i przez zaniechania palenia tytoniu. Same choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają w EU aż za cztery miliony śmierci rocznie i są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.
Jakie możliwości prewencji daje nam technologia w codziennym życiu?
Odpowiednia dieta to podstawa długiego i szczęśliwego życia. Jedną z ciekawych aplikacji jest FatSecret, która pomaga liczyć kalorie i jest rozbudowanym narzędziem do planowania i kontroli diety. Dzięki niej możesz prowadzić dziennik żywieniowy i za pomocą skanera kodów kreskowych samodzielnie dodawać produkty do swojej diety. Dla każdego produktu i dania możemy sprawdzić wartość odżywczą. Na podstawie wprowadzonych produktów aplikacja wylicza procent GDA (Wskazane Dziennie Spożycie) dla całego dnia i z pomocą dziennika ćwiczeń pozwala obserwować ilość spalonych kcal.
Częsty problem podczas diet to brak motywacji, dlatego tutaj możemy sięgnąć po aplikację My Diet Coach – Weight Loss. To dobra opcja dla zapominalskich i tych, którzy potrzebują poklepania po plecach. Zwraca uwagę ciekawą, zabawną szatą graficzna. Aplikacja umożliwia ustawienie przypomnień dotyczących zarówno zachowań żywieniowych (np. jedz wolno, pij wodę), jak i tych związanych z motywacją do odchudzania (porady, cytaty).
Brak czasu na zakupy, gotowanie i planowanie diet to jedna z przyczyn porażki w planowaniu zdrowego trybu życia, dlatego już 1/3 aktywnych zawodowo Polaków interesowała się dietami pudełkowymi. Jak podaje największa porównywarka ofert diet pudełkowych Dietly.pl, najchętniej sięgamy po pudełka standardowe i diety odchudzające. W tym roku znacznie chętniej rezygnujemy z mięsa lub ograniczamy jego spożycie. Najpopularniejsze obecnie diety to te bez glutenu, bez nabiału, bez laktozy, oraz dieta ketogeniczna.
Urządzenia typu smarthome też mogą nam pomóc w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie. Domowe oczyszczacze powietrza pomagają pozbyć się w zimowe dni smogu, który jest czynnikiem chorobotwórczym. Dodatkowo możemy kupić inteligentne wagi mierzące masę tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Z kolei nowej generacji dyfuzory zapachów, jak na przykład te hiszpańskiej marki Cecotec, nie tylko ładnie wyglądają, ale także mogą rozprowadzić relaksujący zapach w całym domu. Bo stres jest najgorszym wrogiem naszego zdrowia.
Aplikacji wspomagających aktywność fizyczną jest sporo, do najpopularniejszych należą Google Fit, Adidas Running (dawne Runtastic Running & Fitness), Running Cycling Walk, Nike+ Running, My Tracks, Abs workout. Ostatnio wśród rowerzystów rekordy popularności bije Strava, dzięki której można wybrać zaawansowany plan treningowy, sprawdzić mapy tras kolarskich z całego świata, a chwaląc się wynikami zebrać kudosy od pozostałych użytkowników.
Z kolei smartwatche mogą monitorować tętno i są coraz częściej wykorzystywane do badań przesiewowych” oraz wykrywania zaburzeń rytmu pracy serca. Na rynku możemy spotkać także zaawansowane urządzenia przeznaczone do użytku medycznego jak Biobeat. To jeden z trzech smartwatchy mierzących BP (ciśnienie krwi), które zostały zarejestrowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA).
Jednym z najczęstszych nałogów, którym ulegają mężczyźni, jest palenie tytoniu. Choroby układu naczyniowo-sercowego, oddechowego czy nowotworowe powstają m.in. w wyniku ekspozycji na czynnik, jakim jest dym tytoniowy. W przypadku mężczyzn palących papierosy rak prostaty to większe ryzyko przerzutów i zgonu, rak nerki wykazuje wyższy stopień zaawansowania w chwili diagnozy, a raka pęcherza to gorsze wyniki leczenia i większe ryzyko nawrotu choroby, niż u mężczyzn niepalących. Ryzyko wystąpienia raka pęcherza u palaczy jest prawie 4-krotnie wyższe niż u mężczyzn, którzy nigdy nie palili.
Wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów co roku umiera około 81 tys. Polek i Polaków, czyli populacja średniej wielkości miasta. Pełen rakotwórczych czynników dym tytoniowy jest przyczyną 1/5 zgonów z powodu raka na całym świecie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że papierosy na świecie pali nieco ponad 1 mld mężczyzn. Tylko w Polsce ryzyko wystąpienia tych chorób dotyczy 5 mln palących mężczyzn.
Dlaczego polscy mężczyźni tak chętnie palą? Może mieć na to wpływ między innymi wysokość akcyzy na papierosy oraz ich cena, która należy najniższych w całej UE. Polskie środowiska medyczne apelują o podniesienie akcyzy na papierosy. Takie apele wystosowały m.in. Naczelna Rada Lekarska, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Najlepszym rozwiązaniem problemu zalecanym przez lekarzy na całym świecie jest oczywiście natychmiastowe rzucenie palenia. Jednak, pomimo szkodliwości tego nałogu, relatywnie niewielu udaje się z nim rozstać na zawsze. Odstawienie często kończy się fiaskiem i ostatecznie wiele osób wraca do palenia papierosów. Tutaj również mogą przyjść z pomocą nowe technologie, które ograniczają szkody wywołane paleniem tytoniu.
Ci, którzy nie mogą zerwać z nałogiem, a chcą przynajmniej ograniczyć jego negatywny wpływ na zdrowie, mogą zainteresować się potencjalnie mniej szkodliwymi alternatywami takimi jak podgrzewacze tytoniu typu Iqos. To tak zwane „bezdymne produkty z nikotyną”. Wbrew obiegowej opinii to nie nikotyna, ani nawet sam tytoń, stanowią główną przyczynę chorób nowotworowych. Najgroźniejszą rakotwórczą trucizną jest dym papierosowy, powstający podczas spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 900 st. Celsjusza).
Dla porównania w podgrzewaczach nie zachodzi reakcja spalania. Zamiast tego w wyniku podgrzania tytoniu do temperatury 300 stopni uwalniany jest areozol nikotynowy. Odnotowano, że dla 12 związków rakotwórczych dymu papierosowego klasyfikowanych w Grupie 1 karcynogenów przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) ich zawartość w aerozolu z IQOS jest mniejsza o 97 proc. w porównaniu do dymu papierosowego.
Nowe technologie dają nam wiele możliwości dbania o męskie zdrowie. Możemy za pomocą nich zadbać o siebie i najbliższych - takie działania są natychmiastowe i powalają na bieżąco mierzyć efekty naszych starań. W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba użytkowników, korzystających z urządzeń takich jak na przykład smartwatche, które dają nam szereg nowych możliwości dbania o nasze zdrowie. Dlatego wśród wielu rozwiązań tego typu warto poszukać czegoś dla siebie.
Pamiętajmy też o regularnych wizytach w przychodniach i poradniach, bo profilaktyka jest kluczem do zachowania dobrego zdrowia na długo.