Tak "śpiewa" Ziemia po przejściu burzy słonecznej. ESA publikuje nagranie

Tak "śpiewa" Ziemia po przejściu burzy słonecznej. ESA publikuje nagranie

Tak "śpiewa" Ziemia po przejściu burzy słonecznej. ESA publikuje nagranie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | NASA
20.11.2019 09:40

Dane zebrane podczas misji Cluster prowadzone przez ESA pozwoliły zarejestrować niezwykłą "piosenkę", którą możemy usłyszeć z nagrania fal generowanych w ziemskim polu magnetycznym w wyniku zderzenia z burzą słoneczną.

Zespół pod kierownictwem Lucile Turc, byłej badaczki ESA, przeanalizował archiwalne nagrania misji Cluster. W ramach tej misji wokół Ziemi krążą cztery statki kosmiczne, które badają środowisko magnetyczne naszej planety oraz jej interakcje z wiatrem słonecznym.

Najnowsze obserwacje prowadzone przez zespół Turc potwierdzają, że burza słoneczna ma znacznie większy wpływ na przepływ fal magnetycznych na Ziemi niż początkowo. A kiedy częstotliwości tych fal są przekształcane w sygnały dźwiękowe, powstają niesamowite "piosenki", które przypominają bardziej efekty dźwiękowe filmów science fiction niż zjawisko naturalne. Takich nagrań możecie posłuchać tutaj.

Kiedy wiatr słoneczny nie uderza w Ziemię z tak dużą intensywnością, jak w przypadku gwałtownej burzy, dźwięki mają o wiele niższy ton i są mniej złożone. Co możecie usłuchać na poniższym nagraniu:

Lucile Turc wyjaśnia jednak, że to nie jedyne zmiany, jakie zachodzą, kiedy burza słoneczna dociera do Ziemi. Najpotężniejsze z nich mogą spowodować bardzo poważne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, jednak w większości przypadków zakłócona może zostać jedynie praca bardzo specjalistycznych urządzeń, czego nie odczuwamy na własnej skórze.

Zmiany, jakie wywołują cząsteczki docierające do nas ze Słońca podczas burzy, wpływają na pole magnetyczne Ziemi, a to z kolei może prowadzić do dalszych zmian w sposobie, w jaki rozchodzi się promieniowanie słoneczne. To może doprowadzić do przeniesienia się zakłóceń na całą planetę, jak sugerują badania naukowców pod przewodnictwem Turc. Lucile Turc i współpracownicy pracują teraz, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób generowane są te złożone fale.

- Zawsze oczekiwaliśmy zmiany częstotliwości, ale nie do tego poziomu - przyznaje Turc. Burze słoneczne są częścią kosmicznej pogody i w większości przypadków nie ma powodów do niepokoju. Jednak jest to ciekawy temat dla naukowców, czego dodatkowym efektem jest możliwość usłyszenia jak "śpiewa" Ziemia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)