Trwa ładowanie...
d4lya7b

Tajemnicza ciemna plama na Marsie. Naukowcy nie mają pewności, czym jest

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter należąca do NASA zaobserwowała na powierzchni Czerwonej Planety zjawisko trudne do wyjaśnienia. Kamera HiRISEMRO wykonała 24 zdjęcie przedstawiające coś w rodzaju ciemnej dziury na tle lądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sonda MRO zaobserwowała coś dziwnego
Sonda MRO zaobserwowała coś dziwnego (NASA / JPL / UArizona)
d4lya7b

Dziwny obszar na zdjęciu z MRO zauważył zespół z Uniwersytetu Arizony, analizujący dane z HiRISE. Aby zrozumieć na co właściwie patrzą, dokonali serii ulepszeń jakości zdjęcia, aby rozjaśnić ciemny obiekt. Okazało się, że zgodnie z domysłami, jest to rów w powierzchni Marsa. I to całkiem spory, bo mierzy od 100 do 180 metrów szerokości.

Naukowcy podejrzewają, że na Marsie mogą znajdować się wulkaniczne jaskinie, podobne do tych na Ziemi. Ich istnienie mogłoby pomóc w budowie schronienia dla przyszłych potencjalnych kolonistów Czerwonej Planety. Jednym z zadań sondy MRO jest poszukiwanie takich obiektów.

Kamera HiRISE jest zaprogramowana tak, aby odpowiednio reagować na zaobserwowanie takich obiektów. Gdy w obrębie jej obiektywu pojawiła się ciemna plama, obróciła się prawie o 30 stopni, aby lepiej ją uchwycić. W ten sposób naukowcy byli w stanie mniej więcej stwierdzić, jaka jest struktura ściany szczeliny.

NASA / JPL / UArizona
Podziel się

Ciemna plama na Marsie - naukowcy nie mają pewności, czy to jaskinia

W tym przypadku nie ma jednak pewności, czy mowa o jaskini, czy może jest to tylko zapadlina. Po krótkiej analizie naukowcy sądzą, że dziura może nie być głęboka, a jej dno wypełnia skała osadowa podobna do ziemskiego piasku. Póki co nie wiadomo, co kryje się w tej niespotykanej przepaści.

d4lya7b

Zobacz też: NASA zaobserwowała na Marsie ziemskie zjawisko. Wygląda niesamowicie

"Nie widzimy żadnych tuneli w widocznych ścianach dołu, ale mogą się tam znajdować" - pisze Ross Beyer z Uniwersytetu Arizony. I niestety póki co nie mamy możliwości tego sprawdzić. Ciemna plama na zdjęciu Marsa pozostanie tajemnicą Czerwonej Planety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b