Tajemnice lotu owadów. Jak wysoko mogą wznieść się nad ziemię?

Owady od zawsze fascynowały naukowców swoją zdolnością do lotu, osiągając przy tym nieprawdopodobne rozmiary i prędkości. Jednak, jedna z zagadek natury, jaką jest maksymalna wysokość lotu owada, została częściowo rozwikłana, dzięki badaniom i obserwacjom

Czy pszczoły są w stanie wznieść się ponad Mount Everest?
Czy pszczoły są w stanie wznieść się ponad Mount Everest?
Źródło zdjęć: © Getty Images | SusanneSchulz

29.08.2024 | aktual.: 01.09.2024 20:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Analiza przeprowadzona przez ekspertów dostarcza informacji na temat tego, jak wysoko owady mogą teoretycznie i praktycznie wznieść się w przestworza, co opublikowano na łamach IFLScience. Wnioski z badań mogą nieco zaskakiwać i aż trudno uwierzyć w to, że te małe, niepozorne owady, mają aż taką zdolność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najwyżej latający owad

Według Rekordów Guinnessa, najwyżej latającym owadem jest motyl Aglais urticae, który zaobserwowano na wysokości aż 5791 metrów nad poziomem morza, w okolicy lodowca Zemu w Himalajach Wschodnich. Ta zdumiewająca zdolność do lotu na tak imponujących wysokościach, wskazuje na niewiarygodne przystosowanie tych delikatnych istot do ekstremalnych warunków.

Motyl Aglais urticae to jeden z najwyżej latających owadów
Motyl Aglais urticae to jeden z najwyżej latających owadów© Getty Images | Wirestock

Nietypowe badanie chińskich naukowców

Badacze w Rilong w Chinach przeprowadzili eksperyment z pszczołami gatunku Bombus impetuosus, które uchwycono na wysokości około 3250 metrów. Owady te zostały umieszczone w komorze lotnej, gdzie naukowcy manipulowali ciśnieniem barometrycznym, aby zbadać ich maksymalne możliwości lotu. Wyniki były zdumiewające – wykazały, że pszczoły mogą unosić się w powietrzu na wysokości nawet 9000 metrów nad poziomem morza, czyli wyżej niż szczyt Mount Everest.

Badania takie rzucają nowe światło na zdolności owadów do lotu w ekstremalnych warunkach hipobarycznych, co na pewno jest zaskoczeniem. Jak wskazują autorzy badania, zdolność do kontrolowanego unoszenia się w powietrzu, mimo aerodynamicznych wyzwań, nie powinna być postrzegana jako granica możliwości lotnych owadów.

Te odkrycia nie tylko rozwijają nasze zrozumienie zachowań i adaptacji owadów do ekstremalnych warunków ale także inspirują do dalszych badań nad ich zdolnościami lotnymi. Unikalna zdolność motyli i pszczół do lotu na tak wielkich wysokościach, podkreśla złożoność i niezwykłość ewolucji owadów oraz ich zdolności przystosowawczych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)