Sześciolatek zadłużył rodzinę. Wydał ponad 16 tys. dolarów w grze mobilnej

Chłopiec wydał ponad 16 tys. dolarów w grze mobilnej
Chłopiec wydał ponad 16 tys. dolarów w grze mobilnej
Źródło zdjęć: © Pexels

18.12.2020 17:14, aktual.: 02.03.2022 22:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sześcioletni George Johnson z USA zadłużył rodzinę, wydając ponad 16 tys. dolarów na zakupy w grze mobilnej. Jego matka przyznała, że "nie rozumiał, że wydaje prawdziwe pieniądze".

Według DailyMail chłopiec przez kilka miesięcy kupował przedmioty do gry mobilnej "Sonic Forces", w którą grał na iPadzie. Zakupione elementy pomagały mu przechodzić kolejne poziomy, a ich cena wahała się od 1,99 do 99 dolarów. W sumie od lipca wydał 16 239,10 dolarów. 

Matka chłopca, skontaktowała się z działem pomocy Apple, kiedy zauważyła, że jednorazowo jej konto zostało obciążone 25 transakcjami o łącznej wartości 2500 dolarów. Razem z konsultantem Apple udało jej się ustalić, że zakupów dokonał jej 6-letni syn, ale firma odmówiła zwrotu pieniędzy. Argumentowała to faktem, że przez ponad 60 dni nikt nie złożył reklamacji za zakupy. 

Jak podaje DailyMail, pani Johnson przyznała, że jej syn zachowywał się jak narkoman. "To tak, jakby mój sześciolatek robił sobie kreskę z kokainy – i to coraz szerszą i szerszą", powiedziała, ale uważa, że Apple powinien był uwzględnić reklamację:

- Mój syn nie rozumiał, że pieniądze są prawdziwe. Jak mógł rozumieć? Gra w kreskówkową grę w świecie, o którym wie, że nie jest prawdziwy. Dlaczego pieniądze miałyby być dla niego prawdziwe? Wymagałoby to dużego skoku poznawczego - dodała. 

Jednak jedyne, co mógł zrobić konsultant w tej sprawie, to zasugerować mamie chłopca skorzystania z narzędzi kontroli rodzicielskiej, które są dostępne na systemie iOS. Kobieta w rozmowie z DailyMail przyznała, że rodzina teraz ma problem z podstawowymi opłatami i przestrzega rodziców innych dzieci, by również wzięli pod uwagę zabezpieczenie urządzeń przed dziećmi. 

Ograniczanie zakupów w grach i aplikacjach

Korzystanie z nadzoru rodzicielskiego na telefonie iPhone, iPadzie i iPodzie touch to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Apple daje wiele narzędzi, które umożliwią zablokowanie wyświetlania treści dla dorosłych, niekontrolowanych zakupów, pobierania nieodpowiednich danych oraz pilnowania prywatności dziecka. Aby ustawić opcje ograniczania zakupów w urządzeniach Apple, należy:

  • wejść w Ustawienia i wybrać opcję Czas przed ekranem;
  • następnie wybieramy opcję Ograniczaj treść i prywatność (może być konieczne wprowadzenie kodu);
  • kolejnym krokiem jest wejście w opcję Zakupy w iTunes Store i App Store;
  • na urządzeniu, z którego korzysta głównie dziecko wybierz opcję Nie pozwalaj;
  • zamiast tego możesz również ustawić opcję Zawsze wymagaj hasła przed zakupami. 

Zobacz: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Więcej informacji na temat ograniczania dostępu do treści na urządzeniach Apple, znajdziecie na stronie pomocy Apple

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)