Szczepionka na koronawirusa przed jesienią 2021 roku? Eksperci: to mało prawdopodobne
Szczepionka na koronawirusa nie będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa przed jesienią 2021 roku - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekspertów. Badanie zostało opublikowane na łamach "Journal of General Internal Medicine".
03.10.2020 14:14
Światowi eksperci zajmujący się opracowywaniem szczepionek na koronawirusa są zdania, że skuteczny preparat mogący zahamować tempo rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 nie będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa przed jesienią 2021 roku.
Badanie opublikowane na łamach "Journal of General Internal Medicine" zostało przeprowadzone pod koniec czerwca 2020 roku wśród 28 ekspertów w dziedzinie wakcynologii. W większości byli to kanadyjscy lub amerykańscy naukowcy ze średnio 25-letnim doświadczeniem w swojej branży.
- Biorący udział w naszej ankiecie eksperci przedstawili swoje prognozy dotyczące rozwoju prac nad szczepionką. Wynikło z nich, że sytuacja jest mniej optymistyczna, niż ta, o której mówią amerykańscy urzędnicy państwowi, czyli że szczepionka pojawi się na rynku na początku 2021 roku - mówi główny autor badania prof. Jonathan Kimmelman z McGill University w Kanadzie, cytowany przez PAP. - Nasi eksperci uważają, że szanse na nią są między latem 2021, a rokiem 2022 - dodaje.
Większość ankietowanych jest zdania, że wprowadzenie na rynek skutecznego preparatu przeciwko COVID-19 będzie poprzedzone kilkoma falstartami. - Eksperci uważają, że z dużym prawdopodobieństwem niektóre szczepionki już po zatwierdzeniu zostaną wstrzymane ze względów bezpieczeństwa (prawdopodobieństwo 1 do 3) oraz, że pierwsze duże badania populacyjne nie wykażą skuteczności testowanych preparatów (prawdopodobieństwo 4 do 10) - komentuje dr Patrick Kane, jeden z uczestników badania.
Prognozy czasowe
Eksperci zostali poproszeni o sporządzenie prognoz czasowych dla trzech sytuacji związanych z pracami nad szczepionką. Były nimi:
- wprowadzenie preparatu do ogólnego obrotu w USA i/lub Kanadzie.
- zakończenie badania populacyjnego z udziałem co najmniej 5000 uczestników dotyczącego skuteczności szczepionki i podsumowanie jego wyników.
- wprowadzenie szczepionki w USA i/lub Kanadzie dla osób najbardziej zagrożonych.
Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, kiedy możemy spodziewać się szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich obywateli, był okres wrzesień-październik 2021. Zdaniem ekspertów skuteczny preparat może pojawić się na rynku najszybciej w czerwcu przyszłego roku, a najpóźniej w lipcu 2022 r.
Ankietowani są zdania, że uzyskanie wyników z pierwszego dużego badania populacyjnego będzie możliwe najwcześniej w grudniu bieżącego roku, a najpóźniej w czerwcu 2021 r.
W pytaniu o wprowadzenie szczepionki dla osób najbardziej potrzebujących, specjaliści odpowiedzieli, że najwcześniej będzie to możliwe w lutym 2021 r., a najpóźniej w grudniu przyszłego roku. Okres marzec-kwiecień 2021 r. uważają za najbardziej prawdopodobny.
Eksperci o komplikacjach
Badanie skupiło się także na ocenie prawdopodobieństwa niepowodzeń. Okazało się, że jedna trzecia ankietowanych uważa, iż opracowanie skutecznego preparatu może wiązać się z dwoma głównymi komplikacjami. Są nimi:
- Otrzymanie zerowego lub negatywnego wyniku podczas pierwszego dużego badania populacyjnego dotyczącego skuteczności leku
- Wycofanie szczepionki po wprowadzeniu na rynek ze względu na poważne lub zagrażające życiu reakcje niepożądane
- Wykazaliśmy, że eksperci są w dużej mierze zgodni co do harmonogramu prac nad szczepionką przeciwko chorobie wywoływanej przez SARS-CoV-2 - podsumowuje uczestniczący w badaniu prof. Stephen Broomell, cytowany przez Polską Agencję Prasową. - I chociaż nie zgadza się to z wieloma zbyt optymistycznymi prognozami rządowymi, to nadal pokazuje, że naukowcy w wyjątkowo szybkim tempie (szybszym, niż kiedykolwiek wcześniej) pracują nad rozwijaniem tej szczepionki - dodał.