Szczepionka na koronawirusa. WHO wzywa kraje do dołączenia do programu COVAX

COVAX to program, którego celem jest wyprodukowanie co najmniej 2 mld szczepionek na koronawirusa do końca 2021 roku. Szef WHO poinformował, że ponad 160 państw już do niego dołączyło. Wezwał też inne kraje, aby poszły w ich ślady.

Szczepionka na koronawirusa. WHO po raz kolejny zabiera głos
Szczepionka na koronawirusa. WHO po raz kolejny zabiera głos
Źródło zdjęć: © YouTube.com

01.10.2020 08:57

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) wspólnie pracują nad planem masowej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem programu jest dostarczenie co najmniej 2 miliardów dawek zatwierdzonych preparatów do końca 2021 roku i zapewnienie do nich równego dostępu.

Szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w środę podczas sesji ONZ, że do programu dołączyło już 167 krajów stanowiących 70 procent światowej populacji. - Lista rośnie każdego dnia - zaznaczył.

Szef GAVI Seth Berkley mówił z kolei o 168 krajach. Podobnie jak Tedros Adhanom Ghebreyesus, wezwał kraje, które nie przystąpiły do COVAX, aby dołączyły się do globalnych wysiłków na rzecz sfinansowania dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

Berkley poinformował, że wśród państw, które dołączyły do COVAX, jest 76 zamożnych, samofinansujących się krajów. - Namawiam innych, którzy się wahają, aby się do nas przyłączyli - dodał.

- Nie możemy pozwolić, żeby opóźnienie w dostępie do szczepionek powodowało dalsze pogłębianie i tak już ogromnych nierówności - mówił z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Polityk podkreślił, że program COVAX wymaga natychmiastowego dofinansowania w wysokości 15 miliardów dolarów. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można uniknąć utraty szansy na zakup i produkcję szczepionek z wyprzedzeniem.

Podczas wydarzenia w ONZ głos zabrał również Bill Gates, który poinformował, że organizacja Bill & Melinda Gates Foundation podpisała w środę umowę z 16 firmami farmaceutycznymi. - W tej umowie firmy zobowiązują się między innymi do zwiększania produkcji w niespotykanym dotąd tempie i do zapewnienia, że zatwierdzone szczepionki trafią do szerokiej dystrybucji tak szybko, jak to możliwe - powiedział założyciel Microsoftu cytowany przez PAP.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościszczepionkakoronawirus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)