Koronawirus i jego długotrwałe skutki. Ponad połowa badanych cierpi na chroniczne zmęczenie

Koronawirus i jego długotrwałe skutki. Ponad połowa badanych cierpi na chroniczne zmęczenie

Koronawirus i jego długotrwałe skutki. Naukowcy opublikowali wyniki nowych badań
Koronawirus i jego długotrwałe skutki. Naukowcy opublikowali wyniki nowych badań
Źródło zdjęć: © YouTube
01.10.2020 13:23

Skutki infekcji spowodowanej koronawirusem mogą być zauważalne nawet 10 tygodni po ustąpieniu objawów. Naukowcy z Irlandii przeprowadzili badanie, z którego wynika, że ponad połowa ozdrowieńców z COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z irlandzkiego Trinity College dowodzi, że ponad połowa pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, cierpi na chroniczne zmęczenie. Wyniki swojej pracy przedstawili podczas wrześniowej konferencji ekspertów specjalizujących się w schorzeniach chronicznych.

Okazuje się, że poczucie stałego zmęczenia nie zależy od tego, w jaki sposób chorzy przechodzili infekcję spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2. - Dotyka ono zarówno pacjentów po ciężkim przebiegu tej choroby, jak i osób zainfekowanych, u których przebiegała ona w sposób łagodny - wyjaśniają naukowcy. Uczeni dodali, że badane osoby analizowano po 10 tygodniach od ustąpienia u nich objawów COVID-19.

Z badania, w którym udział wzięło 128 osób wynika, że u blisko 53 procent z nich występowało poczucie głębokiego zmęczenia. - Nasze studium dowiodło, że zmęczenie odczuwane przez osoby, które przeszły przez COVID-19, występuje bez względu na to, czy pacjenci leczeni byli po zakażeniu koronawirusem w szpitalu, czy też przebyli chorobę poza placówką medyczną - mówi główny autor badań, wirusolog Liam Townsend, cytowany przez PAP.

Townsend wyjaśnił, że choć jego zespół w przyszłości zamierza zbadać główną przyczynę zmęczenia u ozdrowieńców, to obecnie naukowcy uważają, że jest to efektem prawdopodobnych zaburzeń systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem.

Naukowiec poinformował, że poczucie głębokiego zmęczenia u ponad połowy badanych osób występowało pomimo zaniku u nich wszelkich symptomów choroby.

Zdaniem wirusologa, jednym z głównych rozwiązań problemu powinna być zmiana trybu życia osób, które wygrały walkę z COVID-19. Wśród głównych przykładów wskazuje zwiększenie aktywności fizycznej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)