Szczepionka na koronawirusa przed jesienią 2021 roku? Eksperci: to mało prawdopodobne

Szczepionka na koronawirusa przed jesienią 2021 roku? Eksperci zabrali głos
Szczepionka na koronawirusa przed jesienią 2021 roku? Eksperci zabrali głos
Źródło zdjęć: © Flickr

03.10.2020 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczepionka na koronawirusa nie będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa przed jesienią 2021 roku - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekspertów. Badanie zostało opublikowane na łamach "Journal of General Internal Medicine".

Światowi eksperci zajmujący się opracowywaniem szczepionek na koronawirusa są zdania, że skuteczny preparat mogący zahamować tempo rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 nie będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa przed jesienią 2021 roku.

Badanie opublikowane na łamach "Journal of General Internal Medicine" zostało przeprowadzone pod koniec czerwca 2020 roku wśród 28 ekspertów w dziedzinie wakcynologii. W większości byli to kanadyjscy lub amerykańscy naukowcy ze średnio 25-letnim doświadczeniem w swojej branży.

- Biorący udział w naszej ankiecie eksperci przedstawili swoje prognozy dotyczące rozwoju prac nad szczepionką. Wynikło z nich, że sytuacja jest mniej optymistyczna, niż ta, o której mówią amerykańscy urzędnicy państwowi, czyli że szczepionka pojawi się na rynku na początku 2021 roku - mówi główny autor badania prof. Jonathan Kimmelman z McGill University w Kanadzie, cytowany przez PAP. - Nasi eksperci uważają, że szanse na nią są między latem 2021, a rokiem 2022 - dodaje.

Większość ankietowanych jest zdania, że wprowadzenie na rynek skutecznego preparatu przeciwko COVID-19 będzie poprzedzone kilkoma falstartami. - Eksperci uważają, że z dużym prawdopodobieństwem niektóre szczepionki już po zatwierdzeniu zostaną wstrzymane ze względów bezpieczeństwa (prawdopodobieństwo 1 do 3) oraz, że pierwsze duże badania populacyjne nie wykażą skuteczności testowanych preparatów (prawdopodobieństwo 4 do 10) - komentuje dr Patrick Kane, jeden z uczestników badania.

Prognozy czasowe

Eksperci zostali poproszeni o sporządzenie prognoz czasowych dla trzech sytuacji związanych z pracami nad szczepionką. Były nimi:

  • wprowadzenie preparatu do ogólnego obrotu w USA i/lub Kanadzie.
  • zakończenie badania populacyjnego z udziałem co najmniej 5000 uczestników dotyczącego skuteczności szczepionki i podsumowanie jego wyników.
  • wprowadzenie szczepionki w USA i/lub Kanadzie dla osób najbardziej zagrożonych.

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, kiedy możemy spodziewać się szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich obywateli, był okres wrzesień-październik 2021. Zdaniem ekspertów skuteczny preparat może pojawić się na rynku najszybciej w czerwcu przyszłego roku, a najpóźniej w lipcu 2022 r.

Ankietowani są zdania, że uzyskanie wyników z pierwszego dużego badania populacyjnego będzie możliwe najwcześniej w grudniu bieżącego roku, a najpóźniej w czerwcu 2021 r.

W pytaniu o wprowadzenie szczepionki dla osób najbardziej potrzebujących, specjaliści odpowiedzieli, że najwcześniej będzie to możliwe w lutym 2021 r., a najpóźniej w grudniu przyszłego roku. Okres marzec-kwiecień 2021 r. uważają za najbardziej prawdopodobny.

Eksperci o komplikacjach

Badanie skupiło się także na ocenie prawdopodobieństwa niepowodzeń. Okazało się, że jedna trzecia ankietowanych uważa, iż opracowanie skutecznego preparatu może wiązać się z dwoma głównymi komplikacjami. Są nimi:

  • Otrzymanie zerowego lub negatywnego wyniku podczas pierwszego dużego badania populacyjnego dotyczącego skuteczności leku
  • Wycofanie szczepionki po wprowadzeniu na rynek ze względu na poważne lub zagrażające życiu reakcje niepożądane

- Wykazaliśmy, że eksperci są w dużej mierze zgodni co do harmonogramu prac nad szczepionką przeciwko chorobie wywoływanej przez SARS-CoV-2 - podsumowuje uczestniczący w badaniu prof. Stephen Broomell, cytowany przez Polską Agencję Prasową. - I chociaż nie zgadza się to z wieloma zbyt optymistycznymi prognozami rządowymi, to nadal pokazuje, że naukowcy w wyjątkowo szybkim tempie (szybszym, niż kiedykolwiek wcześniej) pracują nad rozwijaniem tej szczepionki - dodał.

Źródło artykułu:PAP
wiadomościszczepionkakoronawirus
Komentarze (48)