Szczepionka na koronawirusa jeszcze przed świętami? Pfizer o swoich planach

Szczepionka na koronawirusa jeszcze przed świętami? Pfizer o swoich planach

Szczepionka
Szczepionka
Źródło zdjęć: © Pixabay
23.11.2020 11:26, aktualizacja: 02.03.2022 13:29

Firma Pfizer pod koniec zeszłego tygodnia poinformowała o złożeniu wniosku do amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków o wydanie w trybie pilnych zgody na rozpoczęcie dystrybucji szczepionki na koronawirusa.

Firma Pfizer, która niedawno potwierdziła 90 proc. skuteczność swojej szczepionki na koronawirusa, oświadczyła, że 20 listopada złożyła wniosek do amerykańskiej Administracji ds. Żywności i Leków o wydanie pozwolenia na użycie szczepionki. Dodatkowo zapewniła, że gdy tylko zgoda zostanie wydana, to firma jest w stanie w ciągu kilku godzin rozpocząć dystrybucję środka medycznego. 

Przedstawiciele Pfizer przyznają, że mają nadzieję, że w USA szczepienia będzie można rozpocząć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Warto jednak pamiętać, że zamówienie na szczepionkę na COVID-19 złożyło też wiele europejskich państw. Zanim jednak szczepionka trafi do wszystkich, minie prawdopodobnie jeszcze sporo czasu.

W pierwszej kolejności najprawdopodobniej na koronawirusa zostaną zaszczepieni lekarze, pielęgniarki oraz pozostali pracownicy służby medycznej. Firma twierdzi, że do stycznia 2021 roku wyprodukuje 50 mln dawek, a do końca 2021 - 1,3 mld. Każda osoba musi przyjąć dwie dawki w kilkutygodniowych odstępach, by być odpowiednio chroniona. 

Ograniczona podaż szczepionek oznacza, że chętni będą musieli poczekać przynajmniej do połowy przyszłego roku, jeśli chcą się zaszczepić na COVID-19, a nie są w grupie podwyższonego ryzyka, jak pracownicy służb medycznych. 

FDA zbiera się w pierwszym tygodniu grudnia, by omówić decyzję dopuszczenia szczepionki Pfizer do użycia. Chociaż wielu ekspertów uważa, że nie powinno się przyspieszać procesu oceny bezpieczeństwa szczepionki, to Administracja ds. Żywności i Leków od marca kilkukrotnie wykorzystuje ścieżkę przyspieszonego dopuszczania leków do walki z COVID-19. Tak było w przypadku hydkroksychlorochiny, osocza ozdrowieńców, czy remdesiviru

Pfizer poinformowała również, że gdy zapadnie pozytywna decyzja, szczepionka może być produkowana i dystrybuowana zarówno na terenie USA, jak i Europy. I chociaż Pfizer prawdopodobnie będzie pierwszą firmą, która uzyska zgodę na stosowanie szczepionki w USA, to nie będzie jedyną. Swoje prace kończy również Moderna Pharmaceuticals oraz AstraZeneca. W Rosji i Chinach są już szczepionki dopuszczone do użycia

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)