Szczepionka na koronawirusa jesienią? Hiszpania wyprodukuje ich miliony - mówi Pedro Duque

Szczepionka na koronawirusa jesienią? Hiszpania wyprodukuje ich miliony - mówi Pedro Duque25.07.2020 11:24
Szczepionka na koronawirusa jesienią? Hiszpania wyprodukuje ich miliony - mówi Pedro Duque
Źródło zdjęć: © Pixabay

Szczepionka na koronawirusa może być gotowa już jesienią, a Hiszpania stanie się jej znaczącym dostawcą z wielomilionową produkcją - twierdzi tamtejszy minister nauki. Pedro Duque poinformował, że jego kraj prowadzi zaawansowane prace nad preparatem.

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na rynku. Na całym świecie na różnych etapach badań jest aktualnie ponad 100 leków przeciwko COVID-19. Spośród nich 23 szczepionki są już w fazie badań klinicznych, prowadzonych na ochotnikach. Niektóre z nich za kilkanaście dni wejdą w trzecią, a zarazem decydującą fazę testów.

Jednym z krajów, który prowadzi wysokorozwinięte badania nad preparatem jest Hiszpania. Tamtejszy minister nauki poinformował, że w jego kraju trwa obecnie pięć zaawansowanych prac nad szczepionką przeciwko COVID-19. Zapowiedział, że jesienią tego roku, Hiszpania może być znaczącym dostawcą leku z wielomilionową produkcją.

- Hiszpańskie fabryki, już w ostatnich miesiącach tego roku będą mogły produkować miliony szczepionek - zapewnia Pedro Duque w rozmowie z agencją Europa. Minister zdradził także, że preparaty są już w fazie testów na ludziach.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

W środę 15 lipca hiszpańskie ministerstwo nauki i innowacji zatwierdziło kolejną państwową pomoc dla zespołów pracujących nad szczepionką przeciwko COVID-19. Łącznie do 13 ekip naukowych trafi 5,6 mln euro.

Zmiany neurologiczne u hiszpańskich pacjentów

Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN) opublikowało w czwartek 16 lipca wyniki badań, z których wynika, iż u 60 procent zarażonych hiszpańskich pacjentów zaszły zmiany neurologiczne. Wśród nich lekarze wymieniają między innymi: utratę węchu, mdłości, zawroty głowy oraz zmiany w poczuciu smaku.

W niektórych przypadkach zauważono także: migrenę, udar mózgu, epilepsję, dysautonomię i zapalanie mózgu.

Od początku wybuchu epidemii, w Hiszpanii potwierdzono blisko 260 tysięcy zakażeń koronawirusem. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło tam prawie 28,5 tys osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)