Szczepionka na koronawirusa jesienią? Hiszpania wyprodukuje ich miliony - mówi Pedro Duque

Szczepionka na koronawirusa jesienią? Hiszpania wyprodukuje ich miliony - mówi Pedro Duque
Źródło zdjęć: © Pixabay

25.07.2020 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szczepionka na koronawirusa może być gotowa już jesienią, a Hiszpania stanie się jej znaczącym dostawcą z wielomilionową produkcją - twierdzi tamtejszy minister nauki. Pedro Duque poinformował, że jego kraj prowadzi zaawansowane prace nad preparatem.

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na rynku. Na całym świecie na różnych etapach badań jest aktualnie ponad 100 leków przeciwko COVID-19. Spośród nich 23 szczepionki są już w fazie badań klinicznych, prowadzonych na ochotnikach. Niektóre z nich za kilkanaście dni wejdą w trzecią, a zarazem decydującą fazę testów.

Jednym z krajów, który prowadzi wysokorozwinięte badania nad preparatem jest Hiszpania. Tamtejszy minister nauki poinformował, że w jego kraju trwa obecnie pięć zaawansowanych prac nad szczepionką przeciwko COVID-19. Zapowiedział, że jesienią tego roku, Hiszpania może być znaczącym dostawcą leku z wielomilionową produkcją.

- Hiszpańskie fabryki, już w ostatnich miesiącach tego roku będą mogły produkować miliony szczepionek - zapewnia Pedro Duque w rozmowie z agencją Europa. Minister zdradził także, że preparaty są już w fazie testów na ludziach.

W środę 15 lipca hiszpańskie ministerstwo nauki i innowacji zatwierdziło kolejną państwową pomoc dla zespołów pracujących nad szczepionką przeciwko COVID-19. Łącznie do 13 ekip naukowych trafi 5,6 mln euro.

Zmiany neurologiczne u hiszpańskich pacjentów

Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN) opublikowało w czwartek 16 lipca wyniki badań, z których wynika, iż u 60 procent zarażonych hiszpańskich pacjentów zaszły zmiany neurologiczne. Wśród nich lekarze wymieniają między innymi: utratę węchu, mdłości, zawroty głowy oraz zmiany w poczuciu smaku.

W niektórych przypadkach zauważono także: migrenę, udar mózgu, epilepsję, dysautonomię i zapalanie mózgu.

Od początku wybuchu epidemii, w Hiszpanii potwierdzono blisko 260 tysięcy zakażeń koronawirusem. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło tam prawie 28,5 tys osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)