Trwa ładowanie...
d2auyd2

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej? W USA uruchamiają "szybką ścieżkę"

Szczepionka na koronawirusa już wkrótce może trafić do obrotu. Dwa preparaty opracowane przez firmy biotechnologiczne z USA i Niemiec mają wkroczyć na tak zwaną "szybką ścieżkę". Ich skuteczność potwierdzają kolejne badania kliniczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka na koronawirusa wchodzi w decydującą fazę testów
Szczepionka na koronawirusa wchodzi w decydującą fazę testów (Flickr)
d2auyd2

Dwie potencjalnie skuteczne szczepionki na koronawirusa opracowane wspólnie przez amerykański koncern Pfizer oraz niemiecką firmę BioNTech, w poniedziałek uzyskały w USA status przyspieszonej rejestracji, zwanej także "szybką ścieżką". Ich skuteczność i bezpieczeństwo muszą potwierdzić kolejne badania kliniczne.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zapewnia preferencyjną rejestrację dwóch szczepionek, które mają chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - informuje PAP. Zdaniem Reutersa to dwa z czterech najbardziej obiecujących tego typu preparatów.

d2auyd2

Obiecujące badania

Firma BioNTech przedstawiła na początku lipca wyniki pierwszej fazy badań klinicznych przeprowadzonych na ochotnikach. Wynika z nich, że jedna z dwóch szczepionek oznaczona symbolem BNT162B1, może chronić przed infekcją i jest dobrze tolerowana. To niezwykle istotne, gdyż jak podkreślają eksperci, preparaty tego typu muszą być nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne. Drugą testowaną szczepionką był lek oznaczony symbolem BNT162b2.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Amerykański koncern Pfizer prognozuje, że gdy badania kliniczne zakończą się sukcesem, to preparat jeszcze do końca 2020 roku zostanie wyprodukowany w liczbie 100 milionów dawek. Z kolei w 2021 roku przewiduje się wyprodukowanie w sumie 1,2 miliona dawek leku.

d2auyd2

Do końca lipca 2020 roku testami klinicznymi zostanie objętych około 30 tysięcy osób. Będą to jedne z największych tego rodzaju badań na świecie dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

d2auyd2

Podziel się opinią

Share

d2auyd2

d2auyd2
Więcej tematów