Szarża Rosjan. Szturmują wozem z flagą USA
Do mediów społecznościowych trafiło nagranie, które wywołało lawinę komentarzy w kolejnych podawanych dalej wpisach - m.in. na platformie X. Na filmie widać szarżę Rosjan w wozie z powiewającymi dwiema flagami - rosyjską oraz amerykańską.
Na zdjęciach i nagraniach z frontu w Ukrainie zwykle pojawiają się dwie flagi zamontowane na różnego rodzaju wozach i sprzęcie pancernym - ukraińska i rosyjska. Choć naturalnie część broni używanej w walkach pochodzi od sojuszników obu państw, trudno o obrazki z wojny w Ukrainie z powiewającymi na pojazdach innymi flagami. Zaskakuje więc, że na opublikowanym w sieci filmie - na szarżującym wozie Rosjan (pochodzącym zresztą z USA) - poza flagą Rosji, obok została zawieszona również amerykańska.
Rosjanie z zawieszoną flagą USA
Nagranie przekazują dalej kolejne profile w mediach społecznościowych - a pochodzi ono z państwowej agencji propagandowej RT - podaje Jimmy Rushton, dziennikarz śledzący konflikt w Ukrainie. Na filmie nagranym przy pomocy ukraińskiego drona widać zdobyty przez Rosjan (z rąk Ukraińców) amerykański transporter opancerzony M113 z osłonami antydronowymi. Na wozie powiewają dwie flagi - o ile obecność rosyjskiej nie dziwi, tak towarzysząca jej flaga USA wywołała lawinę komentarzy w internecie.
Wóz prowadzony przez Rosjan szarżował przez nieznany obszar - i był w tym czasie śledzony przez ukraińskiego drona. Na krótkim filmie widać, że szturm rosyjskich żołnierzy został szybko powstrzymany - zdobyczny wóz został bowiem trafiony przez Ukraińców, w efekcie czego - jak czytamy na X - obie flagi spłonęły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Transporter opancerzony M113
Wyjaśnijmy, że M113 to sprzęt opracowany przez amerykańską firmę FMC Corporation. Ten gąsienicowy transporter opancerzony trafił do armii USA, gdzie zastąpił transportery opancerzone M59. Pozostaje w służbie od 1960 r.
M113 waży ok. 12,5 t, a jego długość wynosi niespełna 5 m przy szerokości ok. 2,7m i wysokości 2,5 m. Wewnątrz znajduje się miejsce dla 17 osób (razem z załogą). Transportowaną piechotę ochrania opancerzenie ze stopu aluminium 5080 o grubości do 44 mm. Uzbrojenie tego wozu stanowi natomiast karabin maszynowy M2 Browning, zaś za napęd odpowiada jednostka napędowa Detroit Diesel 6V53T o mocy 275 KM.