Szaleńczy pomysł Ukraińców. Masakrują Rosjan z samochodu

Szaleńczy pomysł Ukraińców. Masakrują Rosjan z samochodu

Ukraińska improwizacja - wyrzutnia na pickupie.
Ukraińska improwizacja - wyrzutnia na pickupie.
Źródło zdjęć: © X | @front_ukrainian
Norbert Garbarek
06.10.2023 11:22, aktualizacja: 06.10.2023 15:16

Profil Ukrainian Front na platformie X (dawny Twitter) opublikował nagranie ciekawego pojazdu, którego używają Ukraińcy na froncie. Żołnierze postanowili umieścić wyrzutnię Siwalka VM-8 na "pace" pickupa.

Wojna w Ukrainie pokazała, że na froncie często liczy się pomysłowość. Dowodzą tego liczne przeróbki maszyn wojskowych, w efekcie których często możemy podziwiać tzw. Frankensteiny – wszelakie hybrydy dwóch lub więcej wozów, które złączone w całość mają stanowić wartościową broń.

Produkcji wojskowych hybryd dopuszczają się obie strony konfliktu. Obrońcy w ostatnim czasie pokazali m.in. "Wilkołaka", czyli modernizację rozpoznawczo-patrolowego BRDM-2. Na początku roku obserwowaliśmy też prace nad "Terminatorem" – połączeniem czołgu T-62 z wieżą BMP-2. Rosjanie z kolei używali już na froncie m.in. hybrydy transportera MT-LB z okrętowym systemem artyleryjskim.

Tym razem "domowej produkcji" maszyna dotyczy połączenia wyrzutni Siwalka VM-8 z pickupem – najprawdopodobniej jest to Toyota Hilux szóstej generacji (prod. 1997-2005 r.). Nagranie opublikowane przez Ukrainian Front nie jest jedynym, które potwierdza użycie tej konstrukcji. To pozwala sądzić, że maszyna jest skuteczna w walce z rosyjską armią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrzutnia rakiet na samochodzie

Siwalka VM-8 to w istocie wyrzutnia rakiet, która jednorazowo jest w stanie zaatakować przy użyciu 16 pocisków. Używa przy tym rakiet S-8 kal. 80 mm, które zwykle są wystrzeliwane z samolotów lub śmigłowców wojskowych. Ukraińcy postanowili jednak wyposażyć w tę broń cywilnego pickupa.

S-8 to rakiety o zwiększonym kalibrze względem swojego mniejszego odpowiednika, S-5. "Ósemki" charakteryzują się donośnością na poziomie 4 km, a ich masa nie przekracza 15,5 kg.

Istotny w kontekście użyteczności VM-8 jest fakt, że wystrzeliwane przez nią rakiety S-8 mogą mieć różne głowice bojowe. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem są warianty odłamkowo-burzące. Nie brakuje też głowic termobarycznych S-8DF i przeciwpancernych S-8T z tandemową głowicą kumulacyjną, która bez trudu przepala pancerz reaktywny.

Dziennikarz Wirtualnej Polski Przemysław Juraszek wyjaśniał wcześniej, że precyzyjny ostrzał z pickupa jest jednak trudny do przeprowadzenia. Wynika to z konstrukcji samochodu, która w porównaniu do samolotu lub śmigłowca jest mniej sztywna. Z tego powodu rozrzut salwy pocisków może nie trafić w dokładnie zaplanowane przez operatorów miejsce. Tego typu konstrukcji nie można jednak odmówić niebywałej mobilności.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie