Hybryda czołgu z BWP. Oto ukraiński "Terminator"

Ukraińskie T-62 w połączeniu z wieżą BMP-2.
Ukraińskie T-62 w połączeniu z wieżą BMP-2.
Źródło zdjęć: © Twitter | @padrevaletudo
Norbert Garbarek

08.05.2023 10:00, aktual.: 08.05.2023 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Improwizacja obrońców przynosi zaskakujące efekty. Dowodzi tego projekt stworzenia bojowego wozu piechoty na podwoziu czołgu T-62 zdobytego w trakcie walk z armią Putina. Maszyna będzie wyposażona w wieżę z BMP-2 i działko 30 mm.

Na temat stworzenia hybrydy BMP-2 z czołgiem T-62 przez Ukraińców informuje portal Militarny, który powołuje się na zdjęcia i wypowiedzi zaangażowanych w produkcję maszyny użytkowników na Twitterze. Pojazd będzie ciężkim wozem piechoty uzbrojonym w automatyczne działko 2A42.

Hybryda Ukraińców. Wóz piechoty z czołgu T-62

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że choć tworzony przez Ukraińców pojazd wydaje się być unikatowy, to w rzeczywistości historia przemysłu zbrojeniowego zna podobne konstrukcje. Określany mianem BMPT-62 wóz bojowy pokazano już w zeszłym roku przez wojska Algierii i był on efektem prac rozpoczętych rok wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Projekt jest zatem znany Ukraińcom – i wydaje się być skutecznym na froncie rozwiązaniem. Podwozie czołgu T-62 jest opancerzone przez płyty walcowane o grubości maksymalnej 242 mm i w połączeniu z armatą 2A42 kal. 30 mm zainstalowanej na wieży pojazdu BMP-2 może stanowić o dużej użyteczności na polu bitwy.

Warto podkreślić, że budowanie podobnych hybryd do ukraińskiego BMPT-62 pozwala stworzyć maszynę, która łączy w sobie zalety czołgu i pojazdu bojowego. W ten sposób piechota jest wyposażona w sprzęt zdolny do ochrony przed pociskami przeciwpancernymi, a jednocześnie może eliminować cele nieopancerzone i lekko opancerzone.

Podobne pojazdy powstawały przede wszystkim w Rosji, gdzie tamtejsze BMPT-72 nie do końca odnajdywały się w strukturze sił zbrojnych i szybko zostały sprzedane m.in. wojskom Algierii – wyjaśnia historyk Andrij Haruk na łamach portalu Militarny.

Jak wyjaśnia użytkownik "padrevaletudo" na Twitterze, który jest zaangażowany w produkcję ukraińskiej hybrydy czołgu z "bewupem", "pojazd jest do tego, aby jak najbezpieczniej dostarczyć ludzi do celu". Należy zatem spodziewać się, że tego typu pojazdy mogą na froncie pojawiać się w asyście cięższych czołgów i będą pełnić rolę wsparcia – a przy okazji transporterów dla piechoty. Choć uzbrojenie BMPT-62 nie jest jego najlepszą stroną, to pozwoli bezpieczniej niż w typowych "bewupach" przewozić żołnierzy.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także